Αχιλλέας Τριανδρίας - Εθνικός Σοχού 1-0

Επιδεικνύοντας το κακό αγωνιστικό πρόσωπο που είχε παρουσιάσει και στην πρεμιέρα της Δ’ Εθνικής ο Εθνικός Σοχού γνώρισε την ήττα στην Τριανδρία από τον Αχιλλέα με 1-0.

Με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες ο Εθνικός Σοχού επικεντρώνεται πλέον στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Διγενή Λακκώματος που είναι το πρώτο παιχνίδι που δίνει στην έδρα του και χρειάζεται πάση θυσία το «τρίποντο».

Το παιχνίδι στην Τριανδρία ήταν μέτριο με ελάχιστες καλές στιγμές. Η σημαντικότερη ήταν αυτή του Σοχού στο πρώτο μόλις λεπτό του αγώνα όταν το σουτ του Γραβάλη κόντραρε στον Παπαδόπουλο.

Στο 24ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν άλλη μια καλή ευκαιρία όταν σε σέντρα του Βαχανελίδη από δεξιά, ο Ντουρτζιάρης έπιασε κεφαλιά που όμως πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπογδάνου.

Ο Αχιλλέας είχε στο πρώτο μέρος τρεις ευκαιρίες. Στο 8΄, σουτ του Παπαποστόλου από δεξιά στο ύψος της περιοχής έφυγε άουτ. Στο 26’ όταν ο Μακρής επιχείρησε χωρίς επιτυχία να πλασάρει τον Καλογεράκη και δύο λεπτά αργότερα (28’) όταν και πάλι ο Μακρής στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Παπαποστολου με νέο σουτ την στέλνει άουτ. Στο 29’ σουτ του Φιλιππόπουλου περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 56’ ο Σοχός ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ανδρεάδη αλλά ο διαιτητής Συμεωνίδης είπε «παίζετε».

Στο 69’ ο Καλογεράκης πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Παπαποστόλου, κάτι που επαναλαμβάνει στο 75ο λεπτό.

Ο,τι όμως δεν κατάφερε ο Παπαποστόλου τις δύο προηγούμενες φορές το πέτυχε στο 85’ όταν σε κόρνερ του Παπαδόπουλου έστειλε τη  μπάλα στα δίχτυα του Καλογεράκη διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ: Μπογδάνος, Λιάρος, Χαρίσης, Πανίδης, Παπαδόπουλος, Τσακαλίδης, Μυλωνάς (63' Βολίκας), Φιλιππόπουλος (55' Βακουφάρης), Παπαποστόλου, Ξανθόπουλος, Μακρής (71' Βαρβάνης).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΟΧΟΥ: Καλογεράκης, Λαγγίζος, Μαρίκος, Κοσμίδης, Ντουρτζιάρης, Καραγεώργης (67' Σταμπουλής), Σταυρίδης (59' Συμεωνίδης), Κουρούπης (88' Τσιτηρίδης), Ανδρεάδης, Βαχανελίδης, Γραβάλης.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Παναγιώτης Γκιώνης πάει Παρίσι με ιστορική επίδοση!