Κόσοβο-Ελλάδα 1-1: Πικραμένος ο Φαν'τ Σχιπ, μίλησε για τη δεύτερη θέση (video)

Κόσοβο-Ελλάδα: Ο Τζον φαν'τ Σχιπ μίλησε για δύσκολη κατάσταση μετά τη νέα ισοπαλία με 1-1 της Εθνικής.

Ο Τζον φαν'τ Σχιπ ήταν απογοητευμένος με την ισοπαλία 1-1 στο Κόσοβο.

Η πίκρα του ξεχείλιζε, αφού γνωρίζει και ο ίδιος ότι πλέον του όνειρο του Μουντιάλ έχει σβήσει. Αναλυτικά οι δηλώσεις του τεχνικού της Εθνικής Ελλάδας μετά το ματς:

«Πετύχαμε ένα γκολ στο τέλος του αγώνα, αλλά η κρίση μας μέσα στον αγωνιστικό χώρο δεν ήταν τόσο καλή, ειδικά στην φάση της ισοφάρισης. Σκόραραν στις καθυστερήσεις, εμείς σκοράραμε προς το τέλος του ημιχρόνου. Παίξαμε με καρδιά και πάθος, ίσως η κριτική είναι λίγο άδικη στο τέλος.

Είναι απογοητευτικό να ισοφαρίζεσαι στις καθυστερήσεις, αλλά πρέπει να κοιτάξουμε τον επόμενο αγώνα μας. Δεν έχει χαθεί η πρόκριση, όμως, είναι δύσκολα πλέον. Πρέπει να τερματίσουμε στην 2η θέση, αυτή είναι η μοναδική μας επιλογή. Η ομάδα τα έδωσε όλα για την νίκη, σίγουρα μπορούσαμε να κάνουμε κάποια πράγματα καλύτερα. Όταν δεν παίρνεις τους τρεις βαθμούς, είναι δύσκολα.

Πίεση πάντα υπάρχει. Ακόμα και με το 0-1, πάλι θα είχαμε δύσκολο έργο μιας και μόνο ο πρώτος στον όμιλο προκρίνεται. Αλλά με το 1-1 στα τελευταία λεπτά, η κατάσταση είναι εξαιρετικά δύσκολη. Είναι ξεκάθαρο πως υπάρχει πίεση, ωστόσο, πρέπει να προετοιμαστούμε για τον αγώνα με την Σουηδία».