Προκριματικά Μουντιάλ: Όργια… Μέσι έστειλαν στην Ρωσία την Αργεντινή (videos)

Με μία μαγική εμφάνιση ο μεγάλος σούπερ σταρ της «αλμπισελέστε» την… πήρε από το χέρι και την οδήγησε μέχρι τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, γλιτώνοντάς την από το απόλυτο κάζο του αποκλεισμού, επικρατώντας 3-1 του Εκουαδόρ στο Κίτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 38ο δευτερόλεπτο, ο Ρομάριο Ιμπάρα άνοιξε το σκορ για το Εκουαδόρ (1-0) προκαλώντας έντονη ανησυχία στην φιναλίστ του προηγούμενου Μουντιάλ που είχε γίνει στην Βραζιλία.

Όμως, κάπου… εκεί ανέλαβε δράση ο απόλυτος ηγέτης της Αργεντινής. Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε το 5ο χατ-τρικ στην πορεία του με την εθνική ομάδα της χώρας του και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, την έστειλε στα γήπεδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αρχικά, ο άσος της Μπαρτσελόνα έφερε το ματς στα ίσια στο 12’ και οκτώ λεπτά αργότερα, έκανε την ανατροπή για την ομάδα του. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 62’ όταν «κρέμασε» τον Μπανγκέρα.

Εκτός η Χιλή

Αντίθετα, από το… σπίτι της θα παρακολουθήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο η Χιλή. Η κάτοχος του Copa America και φιναλίστ του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών γνώρισε την ήττα 3-0 από την Βραζιλία και έμεινε στην 6η θέση με 26 πόντους, όσους και το Περού, που υπερτερεί στην ισοβαθμία και θα παίξει στα μπαράζ με τη Νέα Ζηλανδία.

Η «σελεσάο», παρά τα όσα είχαν γίνει τις τελευταίες μέρες με τους οπαδούς να ζητούν να μην νικήσει την Χιλή, δεν… χαρίστηκε στο «συγκρότημα» του Αλέξις Σάντσες. Ο Παουλίνιο στο 55ο λεπτό και ο Γκαμπριέλ Ζεσούς στο 57’ και το 93’ έγραψαν τον… επίλογο των Χιλιανών στην προσπάθειά τους να προκριθούν στην Ρωσία.

Παράλληλα, το «παρών» στο Μουντιάλ θα δώσει η Ουρουγουάη, η οποία επικράτησε 4-2 της Βολιβίας, δεχόμενη δύο αυτογκόλ! Ο Γκαστόν Σίλβα στο 24’ ήταν αυτός που έστειλε για πρώτη φορά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, αλλά και αυτός που είχε τις ασίστ για τους Μάρτιν Κάσερες (39’) και Έντισον Καβάνι (42’) στα γκολ της ανατροπής.

Ακολούθησαν δύο προσωπικά τέρματα του Λουίς Σουάρες στο 60ο λεπτό και το 76’ για το 4-1 της Ουρουγουάης με τον Γκοντίν στο 79’ με το δεύτερο αυτογκόλ της αναμέτρησης να διαμορφώνει το τελικό 4-2. Τέλος, στο Περού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία 1-1 με την Κολομβία, χάρις στο τέρμα του Γκερέρο στο 76’ απαντώντας στο γκολ του Χάμες Ροντρίγκες (56’) και κατάφεραν να πάρουν την 5η θέση, ενώ η Βενεζουέλα επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Παραγουάης με… δράση τον Γιανχέλ Ερέρα.

Το "διπλό" της Βενεζουέλας στην Παραγουάη

Ο «τελικός της χρονιάς» στην Μπολόνια για τον Παναθηναϊκό AKTOR - Η ώρα και το κανάλι
Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια