Μουντιάλ 2014: Στην 3αδα όλων των εποχών ο Ρομέρο

Στα 485 λεπτά σταμάτησε τελικά το ανίκητο του Σέρχιο Ρομέρο στα τελικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014.

Το γκολ του Μάριο Γκέτζε επτά λεπτά πριν από το φινάλε της παράτασης του τελικού έδωσε τη νίκη 1-0 και το τρόπαιο στη Γερμανία και έβαλε τέλος στην απαραβίαστη εστία του Αργεντινού γκολκίπερ.

Ο Ρομέρο τελευταία φορά που μάζεψε τη μπάλα τελευταία φορά από τα δίκτυα του στα προηγούμενα ματς των «αλμπισελέστε» ήταν στο 47ο λεπτό του αγώνα κόντρα στη Νιγηρία στη φάση των ομίλων (σκόρερ ο Μούσα που μάλιστα τον είχε νικήσει δις σ’ εκείνο το παιχνίδι στο οποίο η Αργεντιονή είχε επικρατήσει 3-2).

Στη συνέχεια Ρομέρο και «αλμπισελέστε» ήταν ανίκητοι στα νοκ-άουτ παιχνίδια (1-0 την Ελβετία), Βέλγιο (1-0) και Ολλανδία (0-0 μετά από 120 λεπτά). Και χρειάστηκε να περάσουν άλλα 113 απόψε για να μαζέψει τη μπάλα από τα δίκτυα του μετά την εξαιρετική ενέργεια και το βολέ στον αέρα από τον Γκέτζε.

Και τερμάτισε το σερί του Αργεντινού γκολκίπερ στα 485 λεπτά που όμως το φέρνουν στην 3η θέση όλων των εποχών πίσω από τον Ιταλό Βάλτερ Ζένγκα που το 1990 χρειάστηκε να περάσουν 517 λεπτά για να νικηθεί ενώ στη 2η θέση είναι ο μεγάλος Άγγλος Πίτερ Σίλτον που δεν δέχθηκε γκολ σε 15 λιγότερα στα Παγκόσμια του 1982 και 1986.