Γαλλία - Γερμανία 0-1: «Ξεπουπούλιασμα» πρόκρισης! (photos)

Μία κεφαλιά του Ματς Χούμελς στο 13' αποδείχτηκε αρκετή για τη Γερμανία ούτως ώστε να νικήσει 1-0 τη Γαλλία και να προκριθεί για μία ακόμη φορά στα ημιτελικά ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου

Το ευρωπαϊκό ντέρμπι δεν είχε ιδιαίτερο θέαμα με τα «πάντσερ» να σκοράρουν νωρίς και να κρατούν δίχως πρόβλημα το υπέρ τους σκορ, μέχρι να ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα του Αργεντινού διαιτητή Νέστορ Πιτάνα. Πλέον οι Γερμανοί θα περιμένουν τον αντίπαλό τους στον ημιτελικό που θα προκύψει από το ζευγάρι της Βραζιλίας με την Κολομβία.

2399035 big-lnd

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε ξεκάθαρα ότι η Γερμανία ήθελε να βάλει ένα γρήγορο γκολ για να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ωστόσο οι «μπλε» ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, αλλά το πλασέ του Μπενζεμά μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα όμως έμελλε να σημειωθεί το γκολ που θα έκρινε τη συνάντηση. Ο Τόνι Κρόος εκτέλεσε από αριστερά ένα φάουλ και ο Ματς Χούμελς νίκησε στον αέρα τον Ραφαέλ Βαράν κι έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Γιορίς. Ο τελευταίος εκτινάχτηκε, αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει την εξαιρετική κεφαλιά του στόπερ της Ντόρτμουντ.

2399049 big-lnd

Το παιχνίδι πλέον ήταν στα μέτρα της ομάδας του Γιόακιμ Λεβ. Στο 34' κόντρα στη ροή του αγώνα η Γαλλία πλησίασε την ισοφάριση, αλλά το πλασέ του Βαλμπουενά με το αριστερό, απέκρουσε σωτήρια ο Μάνουελ Νόιερ και στην επαναφορά, το σουτ του Μπενζεμά κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι έδειχναν να θέλουν αλλά να μην μπορούν. Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ άργησε να κάνει τις αλλαγές του και όσο κυλούσε έτσι το ματς, η «νασιονάλμαντσαφ» δεν χρειαζόταν κάτι άλλο. Στο 74' ο Μπενζεμά κατέβασε υπέροχα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Χούμελς έβαλε την κόντρα στο πλασέ του που είχε πορεία προς την εστία. Η Γερμανία βρήκε κενούς χώρους και απείλησε στο 82', όμως ο Σίρλε δεν μπόρεσε να νικήσει με το αριστερό τον Γιορίς. Η τελευταία καλή στιγμή ανήκε στους Γάλλους, με τον Μπενζεμά να σουτάρει στο 94' από πλάγια θέση, αλλά αυτό το σουτ ήταν πολύ εύκολο για να νικήσει τον εκπληκτικό Νόιερ.

2399055 big-lnd

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Γαλλίας στο φετινό Μουντιάλ, που τη στέλνει σπίτι της, την ώρα που η Γερμανία για τέταρτο σερί Παγκόσμιο Κύπελλο θα βρεθεί στα ημιτελικά και θέλει να πετύχει ότι το 2002, να περάσει στον τελικό. Μένει να φανεί αν θα τα καταφέρει.

Δείτε το φύλλο αγώνα του Γαλλία - Γερμανία

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα στο virtual γήπεδο του Onsports.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (30/04) - Με Game 3 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25