Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2014 – Φάση των 16: «Τυχερό το γκολ μου» λέει ο Σίρλε

Με αφοπλιστική ειλικρίνεια μίλησε ο Αντρέ Σίρλε για το εντυπωσιακό του γκολ χθες βράδυ κόντρα στην Αλγερία στο ξεκίνημα της παράτασης που αποτέλεσε τον θεμέλιο λίθο της νίκης –πρόκρισης 2-1 της Γερμανίας στην αναμέτρηση με τους Αφρικανούς στο στάδιο «Μπέιρα Ρίο» του Πόρτο Αλέγκρε.

Ο επιθετικός της Τσέλσι με πολύ δύσκολο τακουνάκι πάνω στην κίνηση νίκησε τον εξαιρετικό σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα Ράις Μπολί αξιοποιώντας τη σέντρα του Τόμας Μίλερ και έδωσε το προβάδισμα στη «νασιονάλμανσαφτ» στο 2ο λεπτό της παράτασης πριν στην εκπνοή της ο Μεσούτ Οζίλ κάνει στέρεες τις βάσεις της γερμανικής νίκης πριν μειώσει στις καθυστερήσεις ο Αμπντελμουμένε Ντζαμπού για τους Αλγερινούς.

«Προφανώς και θέλαμε να νικήσουμε νωρίτερα αλλά η Αλγερία τα πήγε πολύ καλά. Μας πίεσε από την αρχή . Πέτυχα ένα σχεδόν ίδιο γκολ σε φιλικό μας παιχνίδι στο Μάιντζ πριν από τρεις εβδομάδες και ξέρω πώς να το κάνω αλλά σίγουρα είχα φυσικά και αρκετή τύχη στην προσπάθεια μου» τόνισε ο Σούρλε σε συνέντευξη του στο τηλεοπτικό κανάλι ZDF.

Ο ικανός επιθετικός που με την είσοδο του το παιχνίδι με το ξεκίνημα του β’ μέρους αντί του Μάριο Γκέτζε έδωσε πνοή στη γραμμή πυρός των ευρωπαίων επεσήμανε επίσης : «Είχαμε πολλές ευκαιρίες στα τελευταία 10 λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα αλλά τις χάσαμε. Τώρα όμως περάσαμε στα προημιτελικά, πρέπει να ηρεμήσουμε και μετά να αντιμετωπίσουμε τη Γαλλία».

Ήταν το 14ο γκολ του 23χρονου άσου σε 36 παρουσίες τη φανέλα της εθνικής ομάδας της Γερμανίας.

Η μεγάλη ευρωπαϊκή μονομαχία των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Μουντιάλ 2014 θα γίνει την Παρασκευή στο θρυλικό «Μαρακανά» του Ρίο Ντε Τζανέιρο με τη νικήτρια να αντιμετωπίζει στην επόμενη φάση την ομάδα που θα περάσει από την λατινοαμερικανική αναμέτρηση Βραζιλία – Κολομβία την ίδια ημέρα στο «Καστελάο» της Φορταλέζα.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»