Νότια Κορέα - Αλγερία 2-4: «Αλεπούδες» για πρόκριση (photos)

Εξαιρετική η Αλγερία… σκόρπισε στους… τέσσερις ανέμους την Νότια Κορέα και βρίσκεται μία… ανάσα από την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014.

Το «συγκρότημα» του Βαχίντ Χαλίχλοτζιτς ήταν απόλυτη πρωταγωνίστρια στο πρώτο ημίχρονο, καθώς εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα κενά στην άμυνα της Νότιας Κορέας και πήρε σημαντικό προβάδισμα με τα τέρματα των Σλιμανί (26’), Χαλίσε (28’) και Τζαμπού (38’). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ασιάτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν 3-1 με τον Σον (50’), όμως, το τέρμα του Μπραχίμι (62’) «κλείδωσε» τη νίκη για τις «αλεπούδες της ερήμου», παρά τη νέα μείωση των Νοτιοκορεατών με τον Κου (72’).

AlgeriaKoreaMesa

Πλέον, οι Αφρικανοί θέλουν νίκη ή ισοπαλία κόντρα στην Ρωσία, στην αυλαία της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ για να πανηγυρίσει την πρόκριση, ενώ αντίθετα, οι Ασιάτες θέλουν νίκη επί του Βελγίου και συνάμα ισοπαλία στην αναμέτρηση των «αλεπούδων» με την «αρκούδα».

Η εξέλιξη του αγώνα

Δυναμικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Αλγερία, θέλοντας να αιφνιδιάσει τους Νοτιοκορεάτες στα πρώτα λεπτά, όμως, στο 2’ το σουτ του Φεγκουλί πέρασε άουτ, ενώ στο 5’ ο διαιτητής Βίλμαρ Ρόλνταν – που τα είχε κάνει… θάλασσα στον αγώνα του Μεξικό με το Καμερούν – «έκλεισε» τα… μάτια σε ανατροπή του Φεγκουλί από τον Κιμ μέσα στην περιοχή, μη καταλογίζοντας το πέναλτι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σλιμανί απείλησε και πάλι για τους – τυπικά – φιλοξενούμενους, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Το… μομέντουμ ήταν με τους Αφρικανούς, παρά την προσπάθεια του Παρκ να απειλήσει στο 11’ αλλά η καθυστέρηση στην… εκτέλεση έδωσε την ευκαιρία στους αμυντικούς της Αλγερίας να διώξουν. Οι Αλγερινοί απείλησαν και πάλι στο 19’ με το μακρινό σουτ του Τζαμπού, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

AlgeriaKoreaMesa02

Η υπεροχή των «αλεπούδων της ερήμου» καρποφόρησε στο 26’ με τον Σλιμανί, ο οποίος έφυγε στην κόντρα, κρατήθηκε όρθιος από το μαρκάρισμα των Κιμ και Χονγκ και με πλασέ απέναντι από τον Γιούνγκ, άνοιξε το σκορ για την Αλγερία. Η Νότια Κορέα πριν προλάβει να… αντιδράσει, είδε τον Χαλίσε να δίνει… αέρα δύο τερμάτων στους Αφρικανούς δύο λεπτά αργότερα, με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μπραχίμι, ενώ στο 38’ ο Τζαμπού, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Σλιμανί, διαμόρφωσε το 3-0.

AlgeriaKoreaMesa1

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νότια Κορέα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 50’ ο Σον τα… κατάφερε με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά στο 62’ ο απίστευτος συνδυασμός των Φεγκουλί με τον Μπραχίμι και… εκτελεστή τον δεύτερο, η Αλγερία «κλείδωσε» το «τρίποντο», διαμορφώνοντας το 4-1. Πάντως, οι Ασιάτες δεν το… παράτησαν, μείωσαν εκ νέου στο 72’ με τον Κου, με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή.

Ωστόσο, στην συνέχεια, δεν κατάφεραν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα στην εστία των Αλγερινών, κυρίως χάρις στις σταθερές επεμβάσεις του Μπολί, που είχε τις απαντήσεις στις προσπάθειες των Ασιατών.