Γερμανία - Γκάνα 2-2: Την έσωσε με ρεκόρ (photos)

Σ' ένα από τα ωραίοτερα παιχνίδια της διοργάνωσης η Γερμανία αναδείχτηκε ισόπαλη με την Γκάνα (2-2) με πρωταγωνιστή τον Μίροσλαβ Κλόζε ο οποίος σκόραρε για 15η φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο κι έφτασε τον Ρονάλντο

Ήταν ένα παιχνίδι που... μύριζε «μπαρούτι». Κάτι τα δύο αδέρφια Μπόατενγκ με τον μεγάλο Κέβιν-Πρινς να παίζει στους Αφρικανούς και τον μικρό Ζερόμ στα «πάντσερ», κάτι η ανάγκη για νίκη που είχαν οι Γκανέζοι και οι πάντοτε μαχητικοί Γερμανοί έδειξαν από το ξεκίνημα ότι το παιχνίδι χρειαζόταν μία... σπίθα για να πάρει «φωτιά».

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι δύο αντίπαλοι έψαχναν μετά... μανίας το γκολ αλλά σταματούσαν πάνω στους εξαιρετικούς γκολκίπερ Νόιερ και Νταουντά, η ανάπαυλα βρήκε τις ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Ωστόσο το ματς φαινόταν ότι θα έχει γκολ... Γι' αυτό σ' ένα εικοσάλεπτο μπήκαν τέσσερα...

2380410 big-lnd

«Λυτρωτής» Γκέτσε... αλλά για λίγο

Έξι λεπτά μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο εγκλωβισμένος Τόμας Μίλερ τραβήχτηκε στα δεξιά και ο Μάριο Γκέτσε κινήθηκε ως φορ. Η σέντρα του πρώτου βρήκε όπως έπρεπε τον δεύτερο και αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στο κεφάλι και στη συνέχεια στο γόνατο του άσου της Μπάγερν Μονάχου κατέληξε στα δίχτυα του Νταουντά για το 1-0. Πολλοί πίστεψαν ότι οι παίκτες του Άπια θα κατέρρεαν, αλλά συνέβη ακριβώς το αντίθετο.

Στο 55' ο εξαιρετικός Χάρισον Αφούλ σέντραρε από τα δεξιά και ο Τζόρνταν Αγιού με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Μάνουελ Νόιερ για να φέρει το ματς στα ίσα. Πριν καλά-καλά καταλάβουν τι είχε συμβεί, τα «πάντσερ» έμειναν πίσω στο σκορ. Στο 63' ο Μουντάρι με όμορφη κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Γκιάν μπροστά στον Νόιερ και ο σέντερ φορ και αρχηγός των Γκανέζων με δεξί πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Υπήρχε όμως αρκετός χρόνος και ο Λεβ δεν είχε κάνει ακόμα τις αλλαγές του.

2380396 big-lnd

Κλόζε όπως... πάντα

Όταν ο τεχνικός της «Νασιονάλμαντσαφ» έβαλε στο γήπεδο τον Μίροσλαβ Κλόζε, όλοι υποψιάστηκαν ότι ο Γερμανός στράικερ θα είχε ένα γκολ στη φαρέτρα του. Αυτό που κανείς δεν περίμενε ήταν να έρθει τόσο άμεσα. Ο βετεράνος στράικερ μπήκε στο γήπεδο στο 69' και δύο λεπτά αργότερα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε με κοντινή προβολή να αναπαυτεί στα δίχτυα της Γκάνας για το 2-2. Χρόνος υπήρχε μπόλικος, οι άμυνες ήταν ανοικτές, αλλά τα τελευταία είκοσι λεπτά έμοιαζαν πολύ με το πρώτο μέρος, όταν οι δύο ομάδες έφταναν σε θέση βολής αλλά δεν έβρισκαν στόχο. Κάπως έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Βραζιλιάνου ρέφερι Σάντρο Ρίτσι βρήκε Γερμανία και Γκάνα ισόπαλες 2-2 κι όλα είναι ανοικτά για την πρόκριση από τον έκτο όμιλο.

2380400 big-lnd

Το ρεκόρ του «Μίρο»

Με το τέρμα που σημείωσε, ο Κλόζε έφτασε τα 15 σε Μουντιάλ, πιάνοντας στην κορυφή τον Βραζιλιάνο Ρονάλντο. Το «φαινόμενο» είχε σκοράρει για τελευταία φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο το 2006 στα γήπεδα της Γερμανίας. Αντίπαλος των Βραζιλιάνων ήταν τότε η Γκάνα, όπως και σήμερα αντίπαλος της Γερμανίας ήταν ξανά η χώρα της Αφρικής. Πλέον στο επόμενο παιχνίδι ο Κλόζε θα έχει την ευκαιρία να γράψει το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου πετυχαίνοντας το 16ο γκολ του...

Δείτε το φύλλο αγώνα του Γερμανία - Γκάνα

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το virtual γήπεδο του Onsports.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ