Προκριματικά Μουντιάλ: Πέρασε και η Αλγερία (video)

Με τον Καρλ Μεντζανί του Ολυμπιακού να «βγάζει» ολόκληρο το παιχνίδι, η Αλγερία κέρδισε την Μπουρκίνα Φάσο με 1-0 και εξασφάλισε πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στο πρώτο ματς της διπλής σειράς του τελικού προκριματικού γύρου της αφρικανικής ζώνης έχασε με 3-2, αλλά η «εκρηκτική» ατμόσφαιρα στο «Μουσταφά Τακέρ» και ο κανονισμός των εκτός έδρας γκολ αποδείχθηκε αρκετά για την Αλγερία. Άλλωστε, στο 49ο λεπτό ο αρχηγός των γηπεδούχων, Μαχίντ Μπουγκερά, πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με κοντινή προβολή έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για γκολ-πρόκριση και η σημαντική ευκαιρία καταγράφηκε στο 92ο λεπτό, όταν επίθεσή τους κατέληξε στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς. Εν τέλει, πάντως, η Αλγερία προκρίθηκε σε Μουντιάλ για τέταρτη φορά στην ιστορία της.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι