Προκριματικά Μουντιάλ: «Πέσιμο» σε διαιτητή (videos)

Οι παίκτες της Λιβερίας δεν άντεξαν την ήττα με 1-0 από την Ουγκάντα στο πλαίσιο της δεύτερης προκριματικής φάσης της ζώνης CAF και… πλάκωσαν τον ρέφερι.

Σε ματς του δέκατου ομίλου της αφρικανικής προκριματικής ζώνης, η Ουγκάντα κέρδισε τη Λιβερία με 1-0 χάρη σε τέρμα του Τόνι Μαουγιέ στο 4ο λεπτό, αλλά προφανώς, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν ευχαριστημένοι από την απόδοση του διαιτητή. Παράλληλα, Ανγκόλα και Σενεγάλη έμειναν στο 1-1, αφού οι Γκιλέρμε Αφόνσο ισοφάρισε γκολ του Παπί Σισέ για τους φιλοξενούμενους. Από την πλευρά της, η πρωταθλήτρια Αφρικής, Ζάμπια, κέρδισε το Λεσότο με 4-0 και επανήλθε στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου του προκριματικού γύρου. Δύο τέρματα σημείωσε ο Τζέικομπ Μαλονγκά της Ουτρέχτης, ενώ σκόρερ χρίστηκαν επίσης οι Κρίστοφερ Κατόνγκο, που έχει περάσει από την Ξάνθη, και Κόλινς Εμπεσουμά.

Ακόμα, η Αιθιοπία επιβλήθηκε με 2-1 της Μποτσουάνα και έμεινε στην κορυφή του πρώτου γκρουπ, αν και η Νότια Αφρική πέρασε με 3-0 από την έδρα της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας χάρη σε γκολ των Μπέρναρντ Πάρκερ και Σίπιουε Τσαμπαλάλα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και του Κατιέγκο Μασέγκο στο τέλος του δεύτερου. Στο μεταξύ, οι Κέι Καμαρά και Αλσαχάν Καμαρά σκόραραν για τη Σιέρα Λεόνε, η οποία ξεκίνησε βασικό τον Τζον Καμαρά του Απόλλωνα και προσέγγισε «τεράστια» νίκη, αλλά αρκέστηκε στο 2-2 με την Τυνησία, επειδή ο Φακρεντίν Μπεν Γιούσεφ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, ενώ το Πράσινο Ακρωτήριο επικράτησε με 2-1 της Ισημερινής Γουινέας στο άλλο παιχνίδι του δεύτερου γκρουπ.

Επίσης, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Γιάγια Τουρέ, σκόραρε στο εκτός έδρας 3-0 της Ακτής Ελεφαντοστού σε βάρος της Γκάμπια, στο οποίο συνέβαλαν με αντίστοιχο τρόπο οι Λασινά Τραορέ και Ουίλφρεντ Μπόνι, ενώ το Μαρόκο επιβλήθηκε της Τανζανίας με 2-1 σε άλλον αγώνα του τρίτου γκρουπ. Τέλος, Γκαμπόν και Κονγκό έμειναν στο 0-0.

Παρακάτω ο «χάρτης» του δεύτερου προκριματικού γύρου της ζώνης CAF:
Πρώτος Όμιλος
Μποτσουάνα-Αιθιοπία 1-2
Κεντροαφρικανική Δημοκρατία-Νότια Αφρική 0-3
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Αιθιοπία 10, Νότια Αφρική 8, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3, Μποτσουάνα 1.

Δεύτερος Όμιλος
Σιέρα Λεόνε-Τυνησία 2-2
Πράσινο Ακρωτήριο-Ισημερινή Γουινέα 2-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Τυνησία 10, Σιέρα Λεόνε 5, Ισημερινή Γουινέα 4, Πράσινο Ακρωτήριο 3.

Τρίτος Όμιλος
Γκάμπια-Ακτή Ελεφαντοστού 0-3
Μαρόκο-Τανζανία 2-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Ακτή Ελεφαντοστού 10, Τανζανία 6, Μαρόκο 5, Γκάμπια 1.

Τέταρτος Όμιλος
Ζάμπια-Λεσότο 4-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Ζάμπια 10, Γκάνα 9, Λεσότο 2, Σουδάν 1.

Πέμπτος Όμιλος
Γκαμπόν-Κονγκό 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Κονγκό 10, Γκαμπόν 4, Μπουρκίνα Φάσο 3 (3 αγ.), Νίγηρας 3 (3 αγ.).

Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Νιγηρία 8, Μαλάουι 6, Ναμίμπια 4, Κένυα 2.

Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αίγυπτος 9 , Γουινέα 4, Μοζαμβίκη 2, Ζιμπάμπουε 1.

Όγδοος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αλγερία 6, Μάλι 6, Μπενίν 4, Ρουάντα 1.

Ένατος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Καμερούν 6 (3 αγ.), Λιβύη 6, Δημοκρατία του Κονγκό 5, Τόγκο 1 (3 αγ.).

Δέκατος Όμιλος
Ουγκάντα-Λιβερία 1-0
Ανγκόλα-Σενεγάλη 1-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Σενεγάλη 6, Ουγκάντα 5, Λιβερία 4, Ανγκόλα 4.

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2014 μέσω διπλών αγώνων-μπαράζ (σ.σ. πέντε ζευγάρια).

Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία