Προκριματικά Μουντιάλ: Σώθηκαν στις καθυστερήσεις οι Η.Π.Α. (videos)

Χάρη σε γκολ του Μπραντ Έβανς στο 92ο λεπτό, οι Η.Π.Α. κατέβαλαν  με 2-1 την Τζαμάικα στο Κίνγκστον και πλησίασαν τη… Βραζιλία.

Συγκεκριμένα, μετά τις… περιπέτειες στις καθυστερήσεις, οι Αμερικανοί συμπλήρωσαν επτά βαθμούς στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του τελικού προκριματικού γύρου της ζώνης CONCACAF ενόψει του Μουντιάλ του 2014. Σημειώνουμε πως ο Τζόζι Άλτιντορ άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό και πως οι Τζαϊμακανοί ισοφάρισαν στο 89ο με κεφαλιά του Ζερμέιν Μπέκφορντ ύστερα από εκτέλεση φάουλ.

Από την πλευρά του, το Μεξικό συμπλήρωσε επίσης επτά βαθμούς με το εκτός έδρας 0-0 εναντίον του Παναμά, αλλά έχει έναν αγώνα παραπάνω. Μάλιστα αποχώρησε τραυματισμένος ο Χαβιέ «Τσικαρίτο» Ερνάντεζ, που ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων και του αγώνα.

Στους επτά βαθμούς έφτασε και η Κόστα Ρίκα, αφού κατέβαλε την Ονδούρα με 1-0 χάρη σε γκολ του Ρόι Μίλερ των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς στο 25ο λεπτό. Μάλιστα, η εθνική του Χόρχε Λουίς Πίντο διατηρεί την πρώτη θέση της κατάταξης έχοντας καλύτερο συντελεστή τερμάτων.

2

Σημείωση: Στο Μουντιάλ προκρίνονται οι πρώτες τρεις εθνικές, ενώ η τέταρτη δίνει διπλούς αγώνες-μπαράζ με τη Νέα Ζηλανδία.

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights