Μουντιάλ 2014: «Τεσσάρα» Βραζιλίας για Εκουαδόρ (video)

Το Εκουαδόρ διατήρησε το εντός έδρας αήττητο του στα προκριματικά για το Μουντιάλ του 2014 κερδίζοντας με 4-1 την Παραγουάη.

Πάντως, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15ο λεπτό εξαιτίας γκολ του Λουίς Καμπαγέρο, το οποίο αποδείχθηκε συγκυριακό. Άλλωστε, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, μέχρι να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Φελίπε Καϊσέδο στο 38ο λεπτό. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι Τζέφερσον Μοντέρο πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ και ο Κρίστιαν Μπενίτεζ συνέβαλε με άλλο ένα στην εκτόξευση του σκορ σε 4-1.

Σημειώνουμε πως οι νικητές ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της κατάταξης με τη νίκη τους στο Κίτο, η οποία αποτέλεσε την έκτη σε ισάριθμα παιχνίδια της προκριματικής ζώνης της Νότιας Αμερικής. Αντίθετα, η Παραγουάη έμεινε στους οκτώ βαθμούς και εξανεμίστηκαν οι τελευταίες ουσιαστικές ελπίδες για πρόκριση στο επόμενο Μουντιάλ.