Μουντιάλ 2014: Με «6Χ6» στα μπαράζ η Νέα Ζηλανδία

Χάρη σε δύο γκολ του Τιμ Πέιν, η Νέα Ζηλανδία του Κώστα Μπαρμπαρούση κέρδισε με 2-0 τα Νησιά Σολομώντα στο «Lawson Tama Stadium».

Έξι νίκες σε ισάριθμα ματς του τελικού προκριματικού γύρου της ζώνης OFC για το Μουντιάλ του 2014 πέτυχε η Νέα Ζηλανδία, οπότε περιμένει την τέταρτη εθνική της ζώνης CONCACAF, ώστε να διεκδικήσει θέση στο παγκόσμιο Κύπελλο. Ολοκλήρωσε, μάλιστα, τη συγκεκριμένη σειρά παιχνιδιών στα Νησιά Σολομώντα, όπου έγινε το τελευταίο Κύπελλο Εθνών Ωκεανίας, στο οποίο οι «Ολ Ουάιτς» απέτυχαν παταγωδώς και κατατάχθηκαν στην τρίτη θέση.

Στην προκειμένη, όμως, ταξίδεψαν για το εκτός έδρας ματς έχοντας εξασφαλίσει την πρωτιά στο γκρουπ τεσσάρων εθνικών, που ισοδυναμεί με διπλούς αγώνες-μπαράζ εναντίον της τέταρτης εθνικής της ζώνης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής. Πάντως, οι Νεοζηλανδοί, για τους οποίους ξεκίνησε βασικός ο Μπαρμπαρούσης του Παναθηναϊκού, υποχρεώθηκαν να αμυνθούν με κάθε τρόπο στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεύτερου ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι χρησιμοποίησαν από νωρίς ανορθόδοξα επιθετικά συστήματα, ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση. Εν τέλει, όμως, ο 19χρονος επιθετικός της Μπλάκμπερν συνδύασε το γκολ του 3ου λεπτού με τέρμα στο 88ο λεπτό, τα οποία ήταν τα πρώτα με τη φανέλα της εθνικής του.

27/03, 09.00: Νέα Καληδονία-Ταϊτή

Σημείωση: Ο πρώτος του γκρουπ (σ.σ. Νέα Ζηλανδία) θα αντιμετωπίσει την τέταρτη της ζώνης CONCACAF σε διπλούς αγώνες-μπαράζ (13-20/11) για μία θέση στο Μουντιάλ του 2014.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ - Μπριζ, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός και Στέφανο Τσιτσιπά
Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό