Μουντιάλ 2014: «4άρα» για Γκάνα και αήττητη η Αιθιοπία (videos)

Το 4-0 της Γκάνα επί του Σουδάν ξεχώρισε στα κυριακάτικα (24/03) αποτελέσματα του δεύτερου προκριματικού γύρου της ζώνης CAF για το Μουντιάλ του 2014.

Ο Ασαμόα Γκιάν άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, ενώ οι Ουακάσα Μούμπαραρ, Αμντούλ Ουάρις και Εμανουέλ Αγκιμάνγκ-Μπαντού πέτυχαν τα υπόλοιπα γκολ για τα «Μαύρα Αστέρια», που εκμεταλλεύτηκαν ισοπαλία της Ζάμπια με 1-1 στο Λεσότο μετά από γκολ του 29χρονου Λιτσέπε Μαράμπε στο 89ο λεπτό, ώστε να σκαρφαλώσουν στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου. Από την πλευρά της, η Αιθιοπία βρέθηκε στην κορυφή του πρώτου γκρουπ κερδίζοντας με 1-0 την Μποτσουάνα χάρη σε γκολ του 20άχρονου Γκετάνε Κεντέμπε στο 88ο λεπτό.

Ακόμα, η Τανζανία πέτυχε την έκπληξη της ημέρας με το 3-1 επί του Μαρόκου, στο οποίο ο 21χρονος στράικερ Εμπουάνα Σαμάτα πέτυχε δύο γκολ. Παράλληλα, το Μάλι πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρουάντα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 37ο λεπτό εξαιτίας γκολ του Μεντί Καγκέρ, αφού οι Μαμαντού Σαμασά και Αμντού Τραορέ σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στη Μοζαμβίκη, η Γουινέα του Αμπντούλ Καμαρά του ΠΑΟΚ πήρε «λευκή» ισοπαλία, κάτι που συνέβη επίσης στην αναμέτρηση της Δημοκρατίας του Κονγκό με τη Λιβυή, ενώ η Λιβερία του Σεκού Ολίσε, επίσης του ΠΑΟΚ, κέρδισε με 2-0 την Ουγκάντα. Τέλος, η Ισημερινή Γουινέα του Λόρενς Ντόε του Απόλλωνα Σμύρνης επιβλήθηκε με 4-3 του Πράσινου Ακρωτηρίου χάρη σε τρία γκολ του Εμίλιο Ενσούε, ο οποίος υπήρξε διεθνής με όλες τις «μικρές» εθνικές της Ισπανίας, αλλά προτίμησε την Ισημερινή Γουινέα σε ανδρικό επίπεδο.

Παρακάτω ο «χάρτης» του δεύτερου προκριματικού γύρου:
Πρώτος Όμιλος
Αιθιοπία-Μποτσουάνα 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αιθιοπία 7 (3 αγ.), Νότια Αφρική 5 (3 αγ.), Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3 (3 αγ.), Μποτσουάνα 1 (3 αγ.).

Δεύτερος Όμιλος
Ισημερινή Γουινέα-Πράσινο Ακρωτήριο 4-3
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Τυνησία 9 (3 αγ.), Σιέρα Λεόνε 4 (3 αγ.), Ισημερινή Γουινέα 4 (3 αγ.), Πράσινο Ακρωτήριο 0 (3 αγ.).

Τρίτος Όμιλος
Τανζανία-Μαρόκο 3-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ακτή Ελεφαντοστού 7 (3 αγ.), Τανζανία 6 (3 αγ.), Μαρόκο 2 (3 αγ.), Γκάμπια 1 (3 αγ.).

Τέταρτος Όμιλος
Λεσότο-Ζάμπια 1-1
Γκάνα-Σουδάν 4-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Γκάνα 6 (3 αγ.), Ζάμπια 4 (3 αγ.), Σουδάν 4 (3 αγ.), Λεσότο 2 (3 αγ.)

Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Κονγκό 9 (3 αγ.), Μπουρκίνα Φάσο 3 (3 αγ.), Νίγηρας 3 (3 αγ.), Γκαμπόν 3 (3 αγ.).

Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Νιγηρία 5 (3 αγ.), Μαλάουι 5 (3 αγ.), Ναμίμπια 3 (3 αγ.), Κένυα 2 (3 αγ.).

Έβδομος Όμιλος
Μοζαμβίκη-Γουινέα 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αίγυπτος 6 (2 αγ.), Γουινέα 4 (3 αγ.), Μοζαμβίκη 2 (3 αγ.), Ζιμπάμπουε 1 (2 αγ.).

Όγδοος Όμιλος
Ρουάντα-Μάλι 1-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Μάλι 6 (3 αγ.), Μπενίν 4 (2 αγ.), Αλγερία 3 (2 αγ.), Ρουάντα 1 (3 αγ.).

Ένατος Όμιλος
Δημοκρατία του Κονγκό-Λιβυή 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Καμερούν 6 (3 αγ.), Λιβύη 5 (3 αγ.), Δημοκρατία του Κονγκό 4 (3 αγ.), Τόγκο 1 (3 αγ.)

Δέκατος Όμιλος
Λιβερία-Ουγκάντα 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Σενεγάλη 5 (3 αγ.), Λιβερία 4 (3 αγ.), Ανγκόλα 3 (3 αγ.), Ουγκάντα 2 (3 αγ.).

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2014 μέσω διπλών αγώνων-μπαράζ (σ.σ. πέντε ζευγάρια).