Μουντιάλ 2014: Χιονισμένη νίκη για Η.Π.Α. (videos)

Οι Η.Π.Α. κατέβαλαν με 1-0 την Κόστα Ρίκα στο χιονισμένο Κολοράντο, ενώ το Μεξικό πλήρωσε… Κάρλος Κόστλι στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τελικού ομίλου της προκριματικής φάσης του CONCACAF για το Μουντιάλ του 2014.

Ο 30άχρονος επιθετικός της Τότεναμ, Κλιντ Ντέμπσεϊ, αποτέλεσε τον μοναδικό σκόρερ των Αμερικανών, που σίγουρα ευνοήθηκαν από τις ακραίες καιρικές συνθήκες. Από την πλευρά τους, οι Μεξικανοί βρέθηκαν λίγα λεπτά μακριά από την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους επί της Ονδούρας, αλλά αρκέστηκαν στο 2-2. Άλλωστε ο Κόστλι της Βέροιας μείωσε με κεφαλιά σε 2-1 στο 77ο λεπτό και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο κατέληξε σε γκολ του Τζέρι Μπένγκστον, στο 80ό. Προηγήθηκαν δύο γκολ του Χαβιέρ «Τσικαρίτο» Χερνάντεζ, που αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό από τον Ομάρ Μπράβο.

Τέλος, η Τζαμάικα παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στον Παναμά. Άλλωστε το γκολ του Μάρβιν Έλιοτ στο 23ο λεπτό ισοφαρίστηκε στο 66ο λεπτό ύστερα από μακρινό σουτ του Λουίς Ενρίκεζ, που αγωνίζεται στην πολωνική Λεχ Ποζνάν.

1

Σημείωση: Στο Μουντιάλ προκρίνονται οι πρώτες τρεις εθνικές, ενώ η τέταρτη δίνει διπλούς αγώνες-μπαράζ με τη Νέα Ζηλανδία.

NBA: «Έσπασαν» το Μιλγουόκι οι Πέισερς - Διέλυσαν τους Μπακς και έκαναν το 1-1
ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!