Σουμπασάκης (Επισκοπή): Είμαστε σε «καλό φεγγάρι»

Η αναμέτρηση στη Σπάρτη αποδείχθηκε δύσκολη όσο και επίπονη για την Επισκοπή, κάτι που, λίγο ως πολύ, αναμενόταν.

Δεν ήταν μόνο το ταξίδι και οι αντικειμενικές δυσκολίες του αγώνα… Ήταν και το ότι οι ποδοσφαιριστές της Επισκοπής έπρεπε να αντιμάχονται τους αντιπάλους τους με παίκτη λιγότερο για κάτι παραπάνω από 40 λεπτά (ο κ. Βλάχος απέβαλλε τον Λάμτσε στο 53′ ενώ κράτησε 5 και πλέον λεπτά καθυστέρησης).

Ο αρχηγός της ομάδας, ο Μίμης Σουμπασάκης μίλησε για το ματς που πέρασε (με Αστέρα 1-1), γι’ αυτό που έρχεται (με Καλλιθέα την Κυριακή 23/5, 17.00) αλλά και για το πόσα, υπέρ και κατά υπάρχουν πριν από την αναμέτρηση, τα οποία οι ποδοσφαιριστές οφείλουν να αφήνουν πίσω και να μάχονται ανεπηρέαστοι.

“Προερχόμαστε από θετικά αποτελέσματα παίζοντας απέναντι με δύσκολους αντιπάλους (Ρόδο, Καλαμάτα, Αστέρα Βλαχιώτη) και ακολουθεί ακόμα ένα, αυτό με την Καλλιθέα. Ένα επίσης στοιχείο που κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο μας είναι πως, η αναμέτρηση γίνεται εκτός έδρας και έπειτα από ένα ταξίδι στη Σπάρτη αλλά και με μετέπειτα παραμονή μας μακριά από τη βάση μας για μέρες.

Με τον Αστέρα δεν ήμασταν και τόσο καλοί κυρίως στο α’ ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά, είχαμε ευκαιρίες για να φύγουμε με τους βαθμούς της νίκης. Ένα άλλο στοιχείο που δεν ξέρουμε πως θα μας βγει στο ματς με την Καλλιθέα είναι πως, παίξαμε για 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Η προσπάθεια που έγινε από τα παιδιά ήταν ακόμη μεγαλύτερη στο ματς της περασμένης Πέμπτης.

Και επίσης μην ξεχνάμε και τούτο… Θα έχουμε μία ημέρα λιγότερης ξεκούρασης από την Καλλιθέα. Τα παιδιά της Καλλιθέας έπαιξαν την Τετάρτη και εμείς την Πέμπτη…”

O 32χρονος μεσοεπιθετικός (έχει γεννηθεί στις 21/12/1998) στάθηκε στο γεγονός ότι η Επισκοπή έχει αυτή τη νοοτροπία που πρέπει για να κυνηγάει σε όλα τα ματς, ανεξάρτητα από τις συνθήκες, τη νίκη… “Αυτά ανήκουν στη θεωρία. Σημασία έχει να δούμε τί θα κάνουμε στην πράξη γιατί, η Καλλιθέα είναι μια πολύ καλή ομάδα, ίσως η πιο δυνατή σε φυσική δομή ομάδα απ’ όλες όσες έχουμε αντιμετωπίσει.

Θα είναι σίγουρα ένα ματς-ντέρμπι γιατί όποιος κερδίσει, σίγουρα θα έχει βαθμολογικό αβαντάζ πλησιάζοντας κι άλλο την κορυφή. Το γεγονός ότι είμαστε σε καλό αγωνιστικό “φεγγάρι”, είναι πολύ θετικό για μας. Πιστεύουμε όλοι στην ομαδικότητά μας. Είμαστε πολύ δυνατό σύνολο. Και εμείς και έχουμε νοοτροπία νικητή. Ξέρουμε πως έχουμε δύσκολο δρόμο μπροστά μας αλλά γι’ αυτό βρισκόμαστε εδώ.”

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)