Ολυμπιακός: Πειραματική ενδεκάδα με Ναντ - Η απόφαση Μίτσελ και η εμπιστοσύνη στην Ακαδημία
Eurokinissi

Εντελώς διαφορετικό «πρόσωπο» αναμένεται να έχει ο Ολυμπιακός στην αυλαία των ευρωπαϊκών του υποχρεώσεων απέναντι στη Ναντ, μια και ακολουθεί το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Το απόγευμα της Πέμπτης (03/11) ο Ολυμπιακός θα δώσει, για τελευταία φορά, το «παρών» σε ματς ευρωπαϊκής διοργάνωσης για τη φετινή σεζόν. Δύο γκολ στις καθυστερήσεις, ένα από τη Φράιμπουργκ στην ισοπαλία (1-1) στην Γερμανία και ένα από τη Ναντ στη Γαλλία στη νίκη (2-1) επί της Καραμπάχ, προκάλεσαν τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό για τους Πειραιώτες, μία στροφή πριν το τέλος των ομίλων.

Αυτή η στροφή έφτασε και θα λάβει χώρα την Πέμπτη (03/11) όπου οι Πρωταθλητές Ελλάδας θα αντιμετωπίσουν τα «καναρίνια» από τη Νάντη. Ωστόσο, το εν λόγω ματς έρχεται πριν από το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι της φετινής σεζόν. Ήτοι αυτό κόντρα στον Παναθηναϊκό στο «Απ. Νικολαΐδης» της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, το απόγευμα της Κυριακής (06/11).

Έτσι, για τους δύο αυτούς λόγους, την απουσία βαθμολογικού κινήτρου στον όμιλο και το ντέρμπι με τους «πράσινους», ο Μίτσελ αποφάσισε να δώσει την ευκαιρία σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν πάρει πολλά λεπτά συμμετοχής, να βρεθούν στο αρχικό σχήμα κόντρα στη Ναντ. Άλλωστε, η παρουσία σ’ ένα ευρωπαϊκό ματς, ακόμα και χωρίς ενδιαφέρον, αποτελεί πρόκληση για τους ποδοσφαιριστές. Ειδικά από τη στιγμή που ο Ισπανός κόουτς αποφάσισε να δώσει την ευκαιρία σε παίκτες από την Ακαδημία, παρουσιάζοντας μία πειραματική ενδεκάδα.

Συγκεκριμένα, οι πληροφορίες αναφέρουν πως κάτω από τα δοκάρια θα είναι ο Κωνσταντής Τζολάκης. Στα δεξιά θα βρεθεί ο Θανάσης Ανδρούτσος, που είναι στην ευρωπαϊκή λίστα και προπονείται με την Β’ ομάδα του συλλόγου και στα αριστερά θα πάει και πάλι ο Μάριος Βρουσάι, όπως είχε γίνει και απέναντι στη Φράιμπουργκ. Στο κέντρο της άμυνας θα είναι οι Παναγιώτης Ρέτσος και Αλέξης Καλογερόπουλος. Ο τελευταίος μετέχει τις τελευταίες ημέρες στις προπονήσεις της πρώτης ομάδας, ο Μίτσελ τον έχει ξεχωρίσει και ετοιμάζεται να του δώσει την ευκαιρία.

Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Πιέρ Κουντέ και Ανδρέας Μπουχαλάκης, ένα δίδυμο που έχει «εμφανιστεί» σε πολλά ευρωπαϊκά ματς τη φετινή σεζόν, ενώ στα άκρα θα είναι οι Τζος Μπόουλερ, στα δεξιά και Ουί Τζο Χουάνγκ στα αριστερά. Μάλιστα, δεν αποκλείεται να πρόκειται για την τελευταία ευκαιρία των δύο ποδοσφαιριστών στην Ελλάδα. Στην επίθεση θα είναι οι Γιουσέφ Ελ Αραμπί και Αμπουμπακάρ Καμαρά, με τον πρώτο να επιστρέφει πιο πίσω και τον δεύτερο να πατάει περισσότερο περιοχή.

Τέλος, ο Μίτσελ αναμένεται να δώσει και πάλι χρόνο συμμετοχής στον Μαρσέλο, καθώς στόχος του είναι ο Βραζιλιάνος να βελτιώνεται και να αποκτά καλύτερο ρυθμό μέσα από τους επίσημους αγώνες, ενώ δεν αποκλείεται να βρεθεί στον αγωνιστικό χώρο και ο Τάσος Σαπουντζής, ο 20χρονος μέσος της Β’ ομάδας που είχε ταξιδέψει και στην Γερμανία, ήτοι στο προηγούμενο ευρωπαϊκό ματς του Ολυμπιακού.