Europa League: Σπουδαίο διπλό η Λέγκια στη Μόσχα! (Video+Photos)

Europa League: Η Λέγκια Βαρσοβίας… άνοιξε την αυλαία των ομίλων με νίκη στην έδρα της Σπαρτάκ Μόσχας στις καθυστερήσεις του ματς (1-0)!

Με διπλό-έκπληξη «άνοιξε» η αυλαία της φάσης των ομίλων του Europa League! Η Λέγκια Βαρσοβίας φιλοξενήθηκε απ’ την Σπαρτάκ στη Μόσχα. Εκεί, οι Πολωνοί κατόρθωσαν στις καθυστερήσεις του ματς να φύγουν με σπουδαίο διπλό (1-0)! Αποτέλεσμα που τους δίνει τους πρώτους 3 βαθμούς στον όμιλο.

Για το 3ο γκρουπ, η Σπαρτάκ υποδέχτηκε τη Λέγκια λοιπόν. Οι φίλοι της Ρώσικης ομάδας έδωσαν το παρόν στο γήπεδο των Μοσχοβιτών. Όμως στο τέλος πικράθηκαν. Το ματς κύλησε χωρίς τέρματα στο πρώτο μέρος και χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, κόντρα στους Πολωνούς που αμύνθηκαν σωστά.

Το δεύτερο μέρος δεν άλλαξε ως αγωνιστική εικόνα για τις δύο ομάδες, αλλά οι φάσεις ήταν σαφώς περισσότερες. Στο 66’ ο Zιγκό για την Σπαρτάκ είχε δοκάρι. Έντεκα λεπτά μετά, ο Εμρέλι… ισοφάρισε τα δοκάρια για τη Λέγκια, χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία των Πολωνών μέχρι εκείνο το σημείο.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Ρώσοι πίεζαν όλο και περισσότερο, με βασικό εκφραστή τον Κουίνσι Πρόμες. Όμως η Λέγκια που είχαν… κατασκηνώσει στην άμυνά της, βρήκε την επίθεση που έψαχνε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τελικός αποδέκτης ο Καστράτι και οι Πολωνοί πανηγύρισαν έξαλλα το γκολ που σημείωσαν.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Λέγκια πανηγύρισε έξαλλα ένα σπουδαίο αποτέλεσμα γι’ αυτή! Καθώς αυτόματα την καθιστά φαβορί για Ευρωπαϊκή συνέχεια, καθώς στο 3ο γκρουπ τα απόλυτα φαβορί για τις δύο πρώτες θέσεις, είναι η Νάπολι και η Λέστερ.

Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ