Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Τότεναμ 3-0: Πρόκριση στην παράταση οι εκπληκτικοί Κροάτες! (Videos+Photos)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Τότεναμ 3-0: Μια ομάδα-όνειρο με έναν Όρσιτς που έκανε μυθική εμφάνιση πετυχαίνοντας τρία γκολ, επικράτησε 3-0 των Λονδρέζων και προκρίθηκε στα προημιτελικά!

Η υπεροψία της Τότεναμ κόντρα σε μια εκπληκτική ομάδα όπως η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, αποδείχτηκε… θανατηφόρος συνδυασμός για τα Ευρωπαϊκά όνειρα των Λονδρέζων! Οι Κροάτες απέδειξαν πως είναι ομαδάρα με όλη τη σημασία της λέξης και έχοντας τον Όρσιτς να κάνει το ματς της ζωής του, επικράτησαν 3-0 στην παράταση (2-0 κανονικός αγώνας) και πήραν το εισιτήριο για τους «8»!

Το «Μάξιμιρ» πήρε… φωτιά απ’ το 60ο λεπτό και μετά, όταν τα «χρυσά μωρά» του Κρζναρ κατάφεραν να ανατρέψουν την ήττα τους στο πρώτο ματς και να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τη συνέχεια του θεσμού!

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς φάσεις και χωρίς ιδιαίτερα ρίσκα για τους φιλοξενούμενους. Η μεν Ντινάμο είχε διάθεση να επιτεθεί, είχε φρεσκάδα και ήταν σωστή τακτικά, προσπαθώντας να κυνηγήσει έτσι τις όποιες ελπίδες της.

Η Τότεναμ, όμως, διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα του πρώτου ματς και δεν έδειξε διάθεση να πιέσει. Ευκαιρίες υπήρξαν ελάχιστες, με σημαντικότερη αυτή του Μάιερ για τους γηπεδούχους. Το 0-0, όμως, «σφράγισε» τις προσπάθειες στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος οι Κροάτες άρχισαν με δυναμισμό το ματς και πίεσαν την Τότεναμ. Θέλοντας να τα παίξουν όλα για όλα και εκμεταλλευόμενοι τους αυτοματισμούς που έχουν μεσοεπιθετικά!

Αντέμι και Πέτκοβιτς έχασαν καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους. Μέχρι που στο 62’ ήρθε η στιγμή για το γκολ των γηπεδούχων!

Ο Όρσιτς με εκπληκτικό σουτ τελείωσε ιδανικά τη φάση μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Γιορίς για το 1-0!

Με την ψυχολογία στο μέρος της και χωρίς να έχει κάτι να χάσει, η ομάδα του Μάμιτς ξεδιπλωνόταν εξαιρετικά στο χορτάρι. Έτσι έφτασε και στο 2-0 στο 82’ με «δράστη» ξανά τον Όρσιτς. Εξαιρετικός ομαδικός συνδυασμός και τελικός αποδέκτης ο σκόρερ για την ισοφάριση του αποτελέσματος του πρώτου ματς!

Με αυτή την εκπληκτική παράσταση της Ντινάμο Ζάγκρεμπ στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση και οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στην παράταση!

Στο έξτρα ημίωρο, η Τότεναμ έδειξε να θέλει να πάρει τα ηνία στο πρώτο 15λεπτο. Το κατάφερε, χωρίς όμως να φτάσει σε κάποιο γκολ που θα της έδινε πλεονέκτημα. Αντίθετα, με το που άρχισε το δεύτερο μέρος της παράτασης (106’) ο Όρσιτς ξανά έκανε το 3-0 κάνοντας χατ τρικ! Ο 28χρονος με εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ νίκησε ξανά τον Γιορίς δίνοντας σκορ πρόκρισης στους Κροάτες!

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι κι η εκπληκτική Ντινάμο Ζάγκρεμπ θύμισε παλιές χρυσές εποχές της με μια εξαιρετική φουρνιά παικτών που την έφεραν στα προημιτελικά του Europa League και κανείς δεν ξέρει που μπορεί να φτάσουν!

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!