Χόφενχαϊμ-Μόλντε 0-2: Έριξαν… βόμβα οι Νορβηγοί (video)

Μεγάλη νίκη στη Γερμανία πέτυχε η Μόλντε, η οποία επικράτησε 2-0 της Χόφενχαϊμ και πήρε την πρόκριση για τους «16» του Europa League, σε συνδυασμό με το 3-3 του πρώτου ματς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 20’ όταν ο Άντερσεν με τρομερό σουτ νίκησε τον Μπάουμαν για το 1-0. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως, ο Λίντε ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Μάλιστα, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μόλντε χτύπησε στην… κόντρα, την στιγμή που οι Γερμανοί προσπαθούσαν για την ισοφάριση και ο Άντερσεν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «σφράγισε» την πρόκριση για τους Νορβηγούς διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Χόφενχαϊμ: Μπάουμαν, Βογκτ, Γκρίλιτς, Ρίτσαρντς, Καντεράμπεκ (70' Ανταμιάν), Ρούντι, Σαμασέκου (84' Ρούτερ), Γιόν (70' Σεσενιόν), Μπαουμγκάρτνερ (56' Κράμαριτς), Μπεμπού, Νταμπούρ.

Μόλντε: Λίντε, Πέντερσεν, Σινιάν, Ρίσα, Χάουγκεν, Κνουτζόν (79' Χέσταντ), Άουρσενς, Έλινγκσεν, Έικρεμ, Σιγκούρνταρσον (63' Μπολί), Άντερσεν.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ