Δεινοπάθησε η Αϊντχόφεν, αλλά έφτασε σε σκορ... πρόκρισης, πριν από τον Ολυμπιακό (video+photos)

Νίκη με ανατροπή για την Αϊντχόφεν επί της Φίτεσε με 3-1, για την 23η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος λίγες ημέρες πριν τη ρεβάνς του 4-2 με τον Ολυμπιακό

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις από το 4ο λεπτό από τον Μπόρχα, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του ματς καθώς οι αλλαγές του Σμιντ στην επανάληψη επανέφεραν την τάξη.

Η PSV δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο για μια ακόμα φορά, αλλά ο Γκέτσε που ήρθε από τον πάγκο έδειξε να... ξυπνάει και σημείωσε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το 3-1 είναι ένα σκορ πλασματικό, το οποίο θέλει και κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αν είναι σοβαροί μπορούν να πάρουν τη σημαντική πρόκριση στους 16 του Europa League.

Οι Μάλεν, Γκέτσε, Μαη, Τόμας που ήρθαν από τον πάγκο έφεραν ζωντάνια στην Αϊντχόφεν που κατάφερε να γυρίσει το ματς.και νίκησε με τα γκολ των Γκέτσε (86', 88') και Μάλεν (66').

Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ αγωνίστηκε με τους: Μβόγκο, Ντάμφρις, Μπαουμγκάρντι, Βιεργκέβερ (89' Τέζε) Ροζάριο, Μάουρο Τζούνιορ (65' Τόμας), Σανγκαρέ, Γκουτιέρες (46' Μάλεν), Φέιν (46' Μαξ), Ζάχαβι, Βέρτεσεν (65' Γκέτσε).

Στο μεταξύ, η Βααλβάικ πήρε άνετα τη νίκη, με τον Κώστα Λάμπρου ξανά κάτω από τα δοκάρια της, επί της Χεράκλες με 3-0 και ξέφυγε από την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας. Για τους φιλοξενούμενους ο Ορέστης Κιουμουρτζόγλου αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 82ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Φέγενορντ έχασε έδαφος, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Τβέντε (2-2). Μάλιστα η ομάδα του Ρότερνταμ πρέπει να αισθάνεται και ευχαριστημένη, καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας.

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!