Europa League: «Καθάρισαν» Γιουνάιτεντ και Τότεναμ - Όλα τα αποτελέσματα και τα γκολ (videos)

Europa League: Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης πήραν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ, απέναντι σε Ρεάλ Σοσιεδάδ και Βόλφσμπεργκερ, αντίστοιχα - Πρώτο… βήμα για Ολυμπιακό (4-2 την Αϊντχόφεν), Ντιναμό Ζάγκρεμπ (3-2 την Κράσνονταρ στην Ρωσία) και Γρανάδα (2-0 τη Νάπολι).

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην φάση των «16» του Europa League πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Αϊντχόφεν, καθώς επιβλήθηκε 4-2 στο «Γ. Καραϊσκάκης», σ’ ένα… τρελό πρώτο ημίχρονο με πέντε τέρματα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν δις με Μπουχαλάκη και Εμβιλά, ο Ζάχαβι ισοφάρισε ισάριθμες φορές, αλλά τα τέρματα του Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και Μασούρα, λίγο πριν το τέλος, έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Από εκεί και πέρα, με το… ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επιβλήθηκαν εκτός έδρας 4-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ, σε ματς που έγινε στο Τορίνο, λόγω των περιορισμών που ισχύουν για τον κορονοϊό από συλλόγους της Αγγλίας.

Παράλληλα, σημαντικό βήμα έκανε και η Τότεναμ, καθώς επικράτησε 4-1 της Βόλφσμπεργκερ, στην Βουδαπέστη (ουδέτερο… έδαφος), ενώ κοντά στην πρόκριση βρίσκεται η Ντιναμό Ζάγκρεμπ με τη νίκη 3-2 επί της Κράσνονταρ στην Ρωσία.

Αντίθετα, η Μίλαν δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος ισοφάρισε 2-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα στο Βελιγράδι, παρά το γεγονός πως οι Σέρβοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο. Παράλληλα, πρώτο βήμα και για την Γιουνγκ Μπόις με τη νίκη 4-3 επί της Λεβερκούζεν.

Ακόμα, η Γρανάδα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην Νάπολι με το 2-0 στην Ισπανία, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα επιβλήθηκε η Σαχτάρ Ντόντετσκ της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Τέλος, η Βιγιαρεάλ επικράτησε 2-0 της Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία, ενώ η Ρέιντζερς επιβλήθηκε εκτός έδρας 4-3 της Αντβέρπ με τρομερή ανατροπή. Ισόπαλες 1-1 έμειναν Μπενφίκα και Άρσεναλ στην Ρώμη.