Europa League - 4ος όμιλος: Βολική ισοπαλία για Ρέιντζερς και Μπενφίκα (video)

Europa League: Ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκαναν Ρέιντζερς και Μπενφίκα που έμειναν στο 2-2 στην Σκωτία - Ο Λαΐφης λύτρωσε την Σταντάρ 2-1 κόντρα στην Λεχ Πόζναν.

Χεράκι χεράκι στην επόμενη φάση οδηγούνται η Ρέιντζερς και η Μπενφίκα. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Άιμπροξ και έμειναν στο 2-2 κάτι που τους φέρνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο.

Οι Σκωτσέζοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 7’ με τον Άρφιλντ, σε μία φάση διαρκείας, ενώ στο 69’ ο Ρουφ με τρομερό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ωστόσο, οι Πορτογάλοι δεν τα… παράτησαν.

Στο 78’ ο Ταβερνιέ έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του και έδωσε την ευκαιρία στους «Αετούς» να μπουν και πάλι στο ματς και στο 81’ ο Πίτσι διαμόρφωσε το τελικό 2-2 δίνοντας έναν βαθμό στους Ίβηρες.

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Μπαλογκάν, Μπάρισιτς, Καμαρά, Ντέιβις, Άρφιλντ, Ρουφ, Μορέλος, Κεντ.

Μπενφίκα: Λέιτε, Γριμάλδο, Φερτόνχεν, Ζαρδέλ, Ζιλμπέρτο (69’ Γκονσάλο Ράμος), Γκάμπριελ, Τσικίνιο (60’ Πίζι), Ράφα Σίλβα, Σεφέροβιτς (92’ Φέρο), Έβερτον, Βάλντσμιντ (60’ Γκονσάλβες).

«Λύτρωση» με Λαΐφη

Την πρώτη της νίκη στον 4ο όμιλο του Europa League σημείωσε η Σταντάρ Λιέγης, χάρις σε τέρμα του Κύπριου ποδοσφαιριστή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν σ’ όλο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου ο Ουλαρέ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, δεύτερη κίτρινη και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Μάλιστα, στο 61’ η Λεχ Πόζναν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με τον Ισάκ, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ταπσόμπα έφερε το ματς στα ίσια (1-1) εκμεταλλευόμενος την ασταθή επέμβαση του Μπεντνάρεκ έπειτα από σουτ του Μπαλίκβισα. Στο 75’ ο Τσρνομάρκοβιτς αποβλήθηκε για την Λεχ και στο 93’ ο Λαΐφης με κεφαλιά «έγραψε» το τελικό 2-1.

Σταντάρ Λιέγης: Μποντάρ, Φάι, Ντουσέν, Λαΐφης, Γκαβορί (77’ Γιανς), Μποκαντί (46’ Ταπσόμπα), Τσίμιροτ, Ράσκιν (77’ Μπαστιέν), Μπαλίκβισα (76’ Αβενάτι), Λεστιέν (46’ Μπόλιεβιτς), Ουλαρέ.

Λεχ Πόζναν: Μπεντνάρεκ, Ρον, Πουχάζ, Μπούτκο, Τσρνομάρκοβιτς, Μόντερ (78’ Σάτκα), Τίμπα (78’ Μαρτσβίνσκι), Σκόρας (64’ Τσερβίνσκι), Σίκορα (64’ Κράβετς), Ραμίρες, Ισάκ.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!