Europa League - 2ος όμιλος: Ανατροπή και τεσσάρα για την Άρσεναλ (videos)

Η Άρσεναλ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μόλντε αλλά το γύρισε και επικράτησε τελικά με 4-1 εντός έδρας για τους ομίλους του Europa League

Η Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς» αιφνιδιάστηκε και αφού έχασε ευκαιρία για γκολ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Εκνέτια, όταν ο Μπγιόρνακ πρόλαβε και απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να πάρουν προβάδισμα! Με μακρινό σουτ του Έλινγκσεν, η Μόλντε προηγήθηκε στο Λονδίνο και έβαλε δύσκολα στους «κανονιέρηδες»!

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα στο 45' ευτύχησε σε αντεπίθεση να δει τον Χάουγκεν να βάζει αυτογκόλ... με το χέρι, ενώ, στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κολάσινατς αστόχησε σε κενή εστία από πλάγια θέση έχοντας τρομερή σιγουριά για το γκολ και τα έκανε μαντάρα!

Η Μόλντε είχε αποφασίσει, μάλλον, να βοηθήσει... πολύ περισσότερο την Άρσεναλ κι έτσι στο 61' ήρθε νέο αυτογκόλ, αυτή τη φορά από τον Σινάν που ήθελε να σταματήσει το γύρισμα του Γουίλοκ και τελικά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για την ανατροπή και το 2-1. Στο 69ο λεπτό ο Νικολά Πεπέ από ωραίο γύρισμα του Σακά από αριστερά και πανέμορφο χαμηλό πλασέ του Ιβοριανού στην κίνηση έκανε το 3-1, ενώ, ο σκόρερ αυτού του τέρματος έφτιαξε το τέταρτο και τελευταίο για την ομάδα του μοιράζοντας αμέσως στον Γουίλοκ στο 88' που με τελείωμα στον ουρανό των διχτύων διαμόρφωσε το 4-1.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!