Europa League - 4ος όμιλος: Ηρωική ισοπαλία για Μπενφίκα (videos)

Η Μπενφίκα κατάφερε να γυρίσει, από το 1-3 της Ρέιντζερς, με 10 παίκτες και να πάρει τον βαθμό (3-3), πρώτη νίκη για Λεζ Πόζναν.

Το καλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής έγινε πιθανότατα στη Λισσαβώνα, όπου η Μπενφίκα υποδέχθηκε τη Ρέιντζερς.

Οι «αετοί» ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με αυτογκόλ του Γκόντσον, αλλά στη συνέχεια τα πράγματα στράβωσαν, καθώς αποβλήθηκε ο Οταμέντι! Σαν να μην έφτανε αυτό, με δύο γκολ σε δύο λεπτά (24’ και 25) από αυτογκόλ του Ντιόγκο και γκολ του Καμαρά, βρέθηκαν να χάνουν 1-2 στο ημίχρονο.

Στο 51’ ο Μορέλος έκανε και το 1-3, με το παιχνίδι να μοιάζει χαμένο. Ωστόσο οι Πορτογάλοι αντέδρασαν και έκαναν επική ανατροπή. Στο 77' ο Ράφα Σίλβα μείωσε σε 2-3 και στο 91’ ο Νούνιες έδωσε τον «χρυσό» βαθμό.

Στο άλλο ματς, η Λεχ Πόζναν πήρε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας εντός έδρας της αποδεκατισμένης λόγω κορονοϊού Σταντάρ Λιέγης με 3-1 (14' Σκόρας, 22', 48' Ίσακ / 29' Λεστιέν).