Europa League - 1ος όμιλος: «Πεντάρα» και κορυφή η Ρόμα (video)

Europa League: Πάρτι έκαναν οι Ρωμαίοι κόντρα στην Κλουζ, επικρατώντας 5-0 για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Οι «τζιαλορόσι» μπήκαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση, καθώς στο 1ο λεπτό ο Μχιταριάν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και στο 24’ ο Ιμπάνιεθ με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0 για την ομάδα της «Αιώνιας Πόλης». Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, ο Μαγιοράλ με πλασέ από κοντά διαμόρφωσε το 3-0 «κλείνοντας» με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους.

Έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Μαγιοράλ πλήγωσε για δεύτερη φορά την εστία της Κλουζ, καθώς με ωραίο πλασέ «έγραψε» το 4-0 και στο 89’ ο Πέδρο με σουτ από αριστερά, διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ρόμα: Πάου Λόπεθ, Κούμπουλα, Φάτσιο, Ιμπάνιεθ (61’ Σμόλινγκ), Πέρες, Σπινάτσολα (46’ Ζουάν), Κριστάντε (74’ Μιλανέζε), Βερετού (46’ Πέδρο), Βιγιάρ, Μχιταριάν (46’ Πελεγκρίνι), Μαγιοράλ.

Κλουζ: Μπαλγκραντεάν, Τσιομπατάρου, Καμόρα, Σούσιτς (78’ Λατοβλεβίτσι), Μανέα, Χόμπαν, Ντζόκοβιτς, Ντεάκ (46’ Περέιρα), Ίτου (46’ Παούν), Ντεμπέλιου (67’ Κάρνατ), Ροντόν (90' Ζόκα).

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη