Europa League - 1ος όμιλος: Γκέλα για Ρόμα, «κόλλησαν» Κλουζ και Γιουνγκ Μπόις (videos)

Europa League: Ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) αναδείχθηκε η Ρόμα με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας για τον πρώτο όμιλο - Χωρίς νικητή και το άλλο ματς του ομίλου, μια και Κλουζ και Γιουνγκ Μπόις έμειναν στο 1-1.

Οι Ρωμαίοι έμειναν μακριά από τις θετικές εμφανίσεις, καθώς δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Βούλγαρων, με αποτέλεσμα μείνουν στο «λευκό» 0-0 στο Ολίμπικο της «Αιώνιας Πόλης».

Στο 4ο λεπτό ο Σμόλινγκ σκόραρε για τους γηπεδούχους, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 32’ το σουτ του Μιχταριάν βρήκε το δοκάρι της εστίας του Μπουσάτο. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε κάποιες περιπτώσεις με καλές προϋποθέσεις κοντά στην εστία του Λόπεθ.

Στο 59’ ο Αντόβ δεν έπιασε την προβολή όπως θα ήθελε, έπειτα από επέμβαση του πορτιέρο της Ρόμα, ενώ ο τελευταίος αντέδρασε σωστά στην απειλή του Σο στο 72ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά, η Ρόμα προσπάθησε να φτάσει στο γκολ που θα την… λύτρωνε, αλλά στο 79’ το πλασέ του Πέδρο πέρασε άουτ, ενώ στο 85’ ο Μπουσάτο είπε διπλό «όχι» στον Ντζέκο.

Ρόμα: Λόπεθ, Φάτσιο, Σμόλινγκ (56’ Ζέσους), Σπινάτσολα (46’ Κάρσντορπ), Κούμπουλα, Πέρες, Βιγιάρ, Κριστάντε, Μχιταριάν (46’ Πεδρο), Πέρεθ (75’ Πελεγκρίνι), Μαγιοράλ (70’ Ντζέκο)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας: Μπουσάτο, Μαζικού, Αντόβ, Βίον (89’ Τουρίτσοβ), Ζάνεβ, Γιουγκά (81’ Μπελτράμ), Τζέφερσον (81’ Τιάγκο Ροντρίγκες), Σανκαρέ (89’ Αχμέντοβ), Γιόμοβ, Σινκλέρ (65’ Ράφαελ), Σο

Κόλλησαν Κλουζ και Γιουνγκ Μπόις

Με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Κλουζ έφυγε η Γιουνγκ Μπόις, μια και απέσπασε την ισοπαλία 1-1.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 62ο λεπτό, έπειτα από μία φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων. «Δράστης» ήταν ο Ροντόν, ο οποίος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Φον Μπάλμοος.

Ωστόσο, η Γιουνγκ Μπόις βρήκε άμεση απάντηση, καθώς επτά λεπτά αργότερα, ο Φάσναχτ με διπλή προσπάθεια από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια και επέτρεψε στην ομάδα του να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από την Ρουμανία.

Κλουζ: Μπαλγκραντεάν, Σούσιτς, Βινίσιους (14’ Μανέα), Μπούρκα, Καμόρα, Χόμπαν (79’ Ίτο), Ντζόκοβιτς, Παούν (79’ Περέιρα), Ντεάκ (63’ Τσιπτσίου), Ροντόν, Ντεμπέλιου (46’ Ομράνι)

Ολυμπιακός – Προμηθέας 80-69: Επιστροφή στις νίκες στη Basket League πριν την Μπαρτσελόνα
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Ολυμπιακός θα δώσουν τις ίδιες ημέρες τα Game 3 και 4