Ομόνοια - Αϊντχόφεν 1-2: Την «ξέρανε» στο 92’! (photos+videos)

Europa League: Σημαντικό «διπλό» στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας πανηγύρισε η Αϊντχόφεν, μια και επικράτησε 2-1 της Ομόνοιας με τέρμα του Μάλεν στο 92ο λεπτό!

Οι Ολλανδοί είχαν πάει στην Κύπρο με πάρα πολλές απουσίες λόγω του κορονοϊού, ωστόσο, κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την Μεγαλόνησο σ’ ένα ματς με φινάλε… θρίλερ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την PSV ήταν ο Μάλεν, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Έτσι, οι Ολλανδοί «έπιασαν» κορυφή, έχοντας 4 βαθμούς, όσους και η Γρανάδα μετά την ισοπαλία (0-0) με τον ΠΑΟΚ στην Ισπανία. Ο «Δικέφαλος» ακολουθεί με 2 βαθμούς και έναν λιγότερο έχει το «τριφύλλι».

Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα με την… σειρά. Οι Κύπριοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, στο 8’ με την κεφαλιά του Ντούρις, αλλά ο Εμβονγκό ήταν σε ετοιμότητα. Ωστόσο, ο πορτιέρο της Αϊντχόφεν έχασε τα… αυγά και τα πασχάλια στην φάση του 28ου λεπτού, όταν ο Τζόρντι Γκόμεθ τον έπιασε… κοιμώμενο και πέτυχε το γκολ της χρονιάς με φάουλ κάτω από την σέντρα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 40’ ο Μάλεν με πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο και έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Στο 48’ ο Ντούρις σε κενή εστία πλάσαρε απελπιστικά άουτ, ενώ λίγο πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Κακουλλής σπατάλησε την ευκαιρία. Από την στιγμή που το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να πετύχει το δεύτερο τέρμα, πλήρωσε μία φάση στις καθυστερήσεις.

Ήταν το 92ο λεπτό όταν ο Γκέτσε έκανε την κάθετη μπαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Τόμας, κατέληξε στον Μάλεν, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο και με πλασέ στην κίνηση έγραψε το τελικό 2-1 για την Αϊντχόφεν στην Κύπρο.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λάνγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Τζιωνής, Μποτεάκ (93'Κούσουλος), Παπουλής (80'Ασαντέ), Ντούρις (80'Κακουλλής).

Αϊντχόφεν: Εμβογκό, Χέντριξ, Τέζε, Μποσκάλι, Μαξ, Γκέτσε, Σανγκαρέ, Τόμας, Ιχατάρεν, Μαντουέκε (83'Φάιν), Μάλεν.

Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία