Δυσκολεύτηκε αλλα νίκησε πριν τον ΠΑΟΚ η Ομόνοια (photos+video)

Η Ομόνοια λίγες ημέρες πριν τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League επικράτησε με 2-1 του Εθνικού, για την 7η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος, φτάνοντας τους 14 βαθμούς και ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι», αντίπαλοι του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 πριν το πρώτο μισάωρο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας ισχυρό προβάδισμα χάρη στα γκολ των Μποτεάκ (14') και Ντούρις (27').

Στην επανάληψη ωστόσο άλλαξαν τα πράγματα με τον Εθνικό να κερδίζει πέναλτι και τον Λανγκ να δέχεται απευθείας κόκκινη στο 64ο λεπτό. Ο Ζάκπα ήταν εύστοχος και ο Εθνικός προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ πιέζοντας ανά διαστήματα τους πράσινους μέχρι το 90' και χάνοντας ευκαιρίες. Ο Χένινγκ Μπεργκ χρησιμοποίησε τους εξής παίκτες: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Σεχού, Γκόμεθ (55' Κούσουλος) Ασάντε (67' Βίτορ) Μποτεάκ, Σενέ (61' Τζιωνής) και Ντούρις.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ