Ολυμπιακός-Γουλβς 1-1: Και... πάλι καλά (videos+photos)

Ο Ολυμπιακός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Γουλβς στο άδειο λόγο... κοροναϊού «Γεώργιος Καραϊσκάκης», παίζοντας με δέκα παίκτες από το πρώτο ημίχρονο. Σκόραρε ξανά ο Ελ Αραμπί, έπαιξε σαν αλλαγή ο Ποντένσε.

«Ζωντανός» στο παιχνίδι της πρόκρισης στους προημιτελικούς του Europa League έμεινε ο Ολυμπιακός, μετά το αποψινό 1-1 με την Γουλβς στο άδειο Καραϊσκάκη (λόγο κοροναϊού το ματς έγινε κεκλεισμένων των θυρών), στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την φάση των «16» της διοργάνωσης.

Παρότι οι Πειραιώτες έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 29ο λεπτό, μετά την αποβολή του Σεμέδο με απευθείας κόκκινη κάρτα (χάνει τη ρεβάνς ο Πορτογάλος), προηγήθηκαν με τον Ελ Αραμπί στο 54΄, ωστόσο, οι «λύκοι» έφτασαν στην ισοφάριση στο 67ο λεπτό με το σουτ του Νέτο (η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μπουχαλάκη, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Σα).

Η ρεβάνς, εφόσον πραγματοποιηθεί (την ερχόμενη εβδομάδα η UEFA θα αποφασίσει για το αν θα συνεχιστούν οι αγώνες του Champions και Europa League), είναι προγραμματισμένη για τις 19 Μαρτίου στο «Μολινό».

Από την αρχή περιόρισε τους Άγγλους που είχαν πρωταρχικό στόχο να μην αφήσουν διαδρόμους. Οι Πειραιώτες είχαν την συντριπτική κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρία.

Στο 28’ άλλαξαν οι ισορροπίες. Ο Σεμεδο ανέτρεψε τον Ζοτα που έβγαινε μόνος του μπροστά στον Σα κι ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα. Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έπαιζε με 10 παίκτες ήλεγχε τον ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 54’. Ο Καμαρά βρήκε τον Γκιγιερμε κι αυτός γύρισε στον Ελλάδα Αράμκο που ανενόχλητος έκανε το 1-0. Αυτό το γκολ ξύπνησε τους παίκτες της Γουλβς. Στο 59’ ο Χιμενες βγήκε τετ α τετ με τον Σα, αλλά ο πορτιέρο των Πειραιωτών έδιωξε με το κεφάλι!

Η πίεση των Άγγλων απέδωσε καρπούς στο 67’. Μετά από στημένη φάση ο Νέτο έκανε το αουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μπουχαλακη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 79’ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ποντενσε, ο οποίος αγωνιστηκε απέναντι στην παλιά του ομαδα.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε αισθητά και ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1 με την Γουλβς, ένα αποτέλεσμα που δίνει μικρό προβάδισμα στους Άγγλους.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Καμαρά, Μασούρας (34’ Σισέ), Βαλμπουενά ( 84’ Γκασπαρ), Ελ Αραμπί (74’ Φορτουνης).
Γουλβς (Νούνο): Ρουί Πατρίσιο, Σαΐς, Κοαντί, Μπόλι, Βινάγκρε (79’ Ποντένσε), Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο (85’ Μουτινιο) , Ζότα, Τραορέ, Χιμένες

Basketball Champions League: Στο Βελιγράδι για το... όνειρο το Περιστέρι – Το πρόγραμμα του Final 4