Άρσεναλ-Βαλένθια 3-1: Τους αιφνιδίασαν αλλά είχαν την απάντηση (videos)

Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ έβαλε την υπογραφή του στο ματς και οδήγησε την Άρσεναλ στη νίκη με 3-1 κόντρα στην Βαλένθια στον πρώτο ημιτελικό του Europa League

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στο αρχικό σχήμα, η Αρσεναλ κατάφερε να αντιδράσει άμεσα από το σοκ που δέχτηκε στο 11΄ και μέσα σε εννέα λεπτά να φέρει τα πάνω κάτω με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λακαζέτ.

Το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στις καθυστερήσεις έδωσε ακόμη περισσότερες πιθανότητες στην Άρσεναλ, ενόψει της ρεβάνς στο «Μεστάγια».

Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν μόλις στο 11' με τον Ντιακαμπί αιφνιδιάζοντας πλήρως τους Λονδρέζους και βάζοντας τους δύσκολα για τη συνέχεια του αγώνα.

Όμως οι παίκτες του Ουνάι Έμερι (έχει περάσει από τον πάγκο της Βαλένθια) βρήκαν τις λύσεις και με δυο γκολ του Λακαζέτ σε διάστημα οκτώ λεπτών (18' 26') η Άρσεναλ έκανε το 2-1.

Το «πάρτι» για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 90' να πετυχαίνει το τρίτο γκολ που της δίνει σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο "Μεστάγια".

Μαρία Σάκκαρη: Επιβλητική εμφάνιση στη Ρώμη και πρόκριση στον τρίτο γύρο