Europa League: Εύκολα η Μπέτις, το πάλεψε η ΑΕΚ Λάρνακας

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League Μπέτις δεν δυσκολεύτηκε και κέρδισε με 3-0 την Ντουντελάνζ εντός έδρας. Διαβάστε όλα τα αποτελέσματα από τα πρώτα ματς της διοργάνωσης.

Η Μπέτις είχε κάποιες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Ντούντελανζ, αλλά στην επανάληψη ανέβασε ρυθμό, είδε πιο σοβαρά το παιχνίδι και τελικά νίκησε εύκολα με 3-0, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση του 6ου ομίλου, πίσω από τη Μίλαν. Ύστερα από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», οι Ισπανοί κατόρθωσαν να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα με τον Τόνι Σανάμπρια στο 56ο λεπτό. Ο Τζοβάνι Λο Σέλσο διπλασίασε στο 80΄ και ο Κριστιάν Τέγιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 88΄.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ Λάρνακας παρότι προηγήθηκε με γκολ του Τρικόφσκι στο 25ο λεπτό του αγώνα τελικά γνώρισε την ήττα με 4-2 από την Μπάγερ Λεβερκούζεν στη Γερμανία. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι με γκολ των Χάβερτζ (44΄) και Αλάριο (49΄) ανέτρεψαν το σκορ. Ο δεύτερος χτύπησε και πάλι στο 88ο λεπτό για να κάνει το 3-1 για την ομάδα του Ο Ράσπας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε σε 3-2 όμως ο Μπραντ ένα λεπτό αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τέλος, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Άρσεναλ, οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 3-0 εκτός έδρας της Καραμπάγκ, ενώ η Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα επιβλήθηκε με 2-1 εκτός έδρας της Μπορντό. Μάλιστα ο πρώην μέσος του Παναθηναϊκού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

1ος όμιλος

Μπάγερ Λεβερκούζεν - ΑΕΚ Λάρνακας 4-2 (43' Χάβερτς, 49', 88' Αλάριο, 90'+3' Μπραντ / 25' Τριχόβσκι, 90'+1' Ράσπας)

Ζυρίχη - Λουντογκόρετς 1-0 (84' Πάλσον)

2ος όμιλος

Ρόζενμποργκ - Λειψία 1-3 (79' Ζεμπαλί / 12' Ογκουστέν, 54' Κονατέ, 61' Κούνια)

Ζάλτσμπουργκ - Σέλτικ 3-1 (55' Ντάμπουρ, 61' Μιναμίνο, 73' πεν. Ντάμπουρ / 2' Εντουάρ)