Αστάνα - Ολυμπιακός 1-1: Το ντέρμπι του στέρησε τη νίκη...

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Αστάνα και Ολυμπιακός στο Καζακστάν, στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής του Europa League, με τους ερυθρόλευκους να σκέφτονται το ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο 8ο λεπτό, ισοφάρισε και έφυγε από το Καζακστάν με έναν βαθμό στις αποσκευές του, σε ένα παιχνίδι που ο Πάολο Μπέντο έκανε πολλές αλλαγές προκειμένου να έχει «φρέσκους» τους ποδοσφαιριστές του ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Τα πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα των πρωταθλητών Ελλάδας φαίνεται πως δεν του βγήκαν σε καλό – ειδικά στην αρχή του αγώνα- αφού ο Ολυμπιακός έψαχνε πολύ ώρα τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο και αυτό έδωσε… θάρρος στους γηπεδούχους.

Η Αστάνα βγήκε στην επίθεση από την αρχή και κατάφερνε να δημιουργεί συχνά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Καζκστάν βρήκε πολλούς χώρους από τη δεξιά της πλευρά, εκεί όπου ο Ρέτσος αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα.

Στο 8ο λεπτό ο Τοουμάσι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έβγαλε την σέντρα στην «καρδιά» της ερυθρόλευκης περιοχής, με τον Ντεσπότοβιτς να σπρώχνει ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ φάνηκε να ξυπνάει κάπως τον Ολυμπιακό που στη συνέχεια ισορρόπησε τον αγώνα και έψαξε κι αυτός τη δική του ευκαιρία να σκοράρει. Στο 21’ οι παίκτες του Μπέντο έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σεμπά έστρωσε την μπάλα στον Καρντόσο, όμως ο Παραγουανός σε σχεδόν κενή εστία έκανε αδύναμο σουτ και ο Μαλίι μπόρεσε να διώξει την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα η Αστάνα απείλησε ξανά ε κεφαλιά του Ντσπότοβιτς που έδιωξε εντυπωσιακά ο Λεάλι και αφού οι γηπεδούχοι δεν έκαναν εκεί το 2-0, τιμωρήθηκαν.

Συγκεκριμένα, με τη συμπλήρωση του μισάωρου στον αγώνα, ο Μανθάτης έκανε σέντρα στην περιοχή της Αστάνα και ο Σεμπά με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό άλλαξε. Ο Ολυμπιακός είχε πλέον αυτοπεποίθηση κι έτσι οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν τον ρυθμό και έκαναν αυτοί το παιχνίδι τους. Η ελληνική ομάδα πίεσε για το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ, όμως ο Έριτς «κατέβασε τα ρολά» όποτε χρειάστηκε και δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να πανηγυρίσουν ξανά.

Σημαντικό ρόλο στην επιθετική αναγέννηση του Ολυμπιακού έπαιξε η είσοδος του Ελιονούσι, ο οποίος με το που πάτησε το χορτάρι έκανε την αισθητή την παρουσία του. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας και πλέον στρέφουν την προσοχή τους αποκλειστικά στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Αστάνα (Στάνιμιρ Στοΐλοφ): Έριτς, Μαξίμοβιτς, Μουζίκοφ, Ντεσπότοβιτς (82' Κουλμπέκοφ), Σίτοφ, Μπεϊσεμπέκοφ, Τουμάσι, Μάλι, Λογκβινένκο, Καμπανάνγκα (93' Ναζαριάν), Σόμκο.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ρέτσος, Ομάρ, Βιάνα, Μποτία, Καμπιάσο (81' Ρομαό), Μπουχαλάκης, Σεμπά, Μαρτίνς (91' Ανδρούτσος), Μανθάτης (64' Ελιουνούσι), Καρντόσο.

Παρακολουθήσατε το Live στο Onsports

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League