«Σαδιστική» πρόκριση!

Η Άλκμααρ κράτησε για το τέλος τα δυο γκολ της, επικράτησε 2-0 της Άστρα Γκιούργκιου και ανατρέποντας την ήττα του πρώτου ματς προκρίθηκε στους ομίλους του EuropaLeague

Στη Ρουμανία τα είχε βρει… σκούρα και παρά τα δυο εκτός έδρας γκολ που είχε πετύχει θεωρούταν αουτσάιντερ. Ωστόσο, η Άλκμααρ στην έδρα της είναι πανίσχυρη και το απέδειξε νικώντας 2-0 την Άστρα Γκιούργκιου, περνώντας στους ομίλους του EuropaLeagueμε συνολικό σκορ 4-3!

Η ολλανδική ομάδα ένιωθε την πίεση του αποκλεισμού από νωρίς και δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί την ανωτερότητά της στο γήπεδο. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα και μέχρι το 80’ το 0-0 έδινε στην Άστρα την πρόκριση.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κρατούσαν τα γκολ τους για το τέλος! Στο 80ο λεπτό ο Γιόπ φαν ντερ Λίντεν έκανε το 1-0 δίνοντας σκορ πρόκρισης στην Άλκμααρ και στο 85’ ο Ρόμπερτ Μίρεν «σφράγισε» το εισιτήριο για τους ομίλους, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0!

ΑΛΚΜΑΑΡ: Ρόσετ, Γιόχανσον, Γκουβελέου, Φαν ντερ Λίντεν, Λούκασεν (78’ Τάνκοβιτς), Χαπς, Χένρικσεν, Σόουζα (89’ Βούιτενς), Χαγέ, Χούπερτς, Γιάνσεν (78’ Μίρεν)

ΑΣΤΡΑ ΓΚΙΟΥΡΓΚΙΟΥ: Λουνγκ, Μοράις, Ορός, Γκάμαν, Νταντέα, Κεϊρός, Ενάτσε (83’ Ιονίτα), Λόβιν (84’ Φλορέα), Αμορίμ, Άλιμπετς (62’ Μπολντρίν).

Μπάγερν-Ολυμπιακός 85-82: Κατέρρευσε στο τέλος και ηττήθηκε