Ένα τέταρτο ήταν αρκετό!

Ο ΠΑΟΚ έδειξε με το… καλησπέρα στην Λοκομοτίβα ότι δεν είχε διάθεση για… θρίλερ και με τρία γκολ σε 15 λεπτά και τέσσερα συνολικά στο πρώτο ημίχρονο την έστειλε σπίτι της παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του EuropaLeagueεπικρατώντας με 6-0

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό έχοντας αφήσει πίσω της την κακή εμφάνιση πριν μία εβδομάδα στο Ζάγκρεμπ.

Η επιστροφή του Λούκας Πέρεθ άλλαξε τα  πάντα στο παιχνίδι του «Δικεφάλου του Βορρά» ο οποίος έψαξε με τη σέντρα ένα γρήγορο γκολ. Και δεν δυσκολεύτηκε να το βρει στο 3’ όταν ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε μία κόντρα και με δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 1-0.

Πριν καλά-καλά καταλάβουν τι έχει συμβεί οι Κροάτες δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Ο Μακ βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 7’ κι αφού τον πέρασε έγραψε το 2-0 μέσα σε αποθέωση, σ’ ένα γκολ που θύμισε πολύ εκείνο του πρώτου αγώνα με το οποίο είχε μειώσει ο Σλοβάκος στις καθυστερήσεις του αγώνα σε 2-1.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στο 14’ ο Κίτσιου έκανε μία σέντρα-σουτ και ο επερχόμενος Πέλκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η Λοκομοτίβα όπως είναι λογικό τα είχε απολύτως χαμένα και ήταν θέμα χρόνου ένα ακόμα τέρμα. Αυτό, το πέτυχε ο Στέλιος Κίτσιου στο 34’ με όμορφη διαγώνια κίνηση κι αριστερό σουτ…

Όλα λοιπόν κρίθηκαν από το πρώτο μέρος, με τον κόσμο να απολαμβάνει έναν… κανονικό ΠΑΟΚ ο οποίος κυριαρχούσε απόλυτα στο γήπεδο της Τούμπας.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως είναι λογικό οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς καθώς δεν υπήρχε λόγος αν φορτσάρουν, καθώς έχουν κι άλλα παιχνίδια στη συνέχεια και πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Παράλληλα ο Τούντορ έκανε αρκετές αλλαγές με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός!

Τελικά το 5-0 έγινε με αυτογκόλ του Αντριάσεβιτς μετά από ασυνεννοησία στο κέντρο της άμυνας της Λοκομοτίβα, ενώ ο Ρόμπερτ Μακ στο 84’ διαμόρφωσε με δυνατό συρτό σουτ το 6-0.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο Live Chat του Onsports.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"