Euro 2024: Ιστορική πρόκριση για τη Σλοβενία, μαζί με Αγγλία και Δανία - Το πανόραμα

Euro 2024: Ιστορική πρόκριση για τη Σλοβενία, μαζί με Αγγλία και Δανία - Το πανόραμα

Η Αγγλία δεν βλεπόταν ξανά και η Σλοβενία πήρε την πρόκριση στους «16» του Euro 2024 (0-0), μαζί με τη Δανία, που άφησε εκτός τους Σέρβους (0-0) και θα αντιμετωπίσει στα νοκ άουτ την οικοδέσποινα Γερμανία.

Με μόλις μία νίκη και κακές εμφανίσεις η Αγγλία κατάφερε να πάρει την πρωτιά στον 3ο όμιλο του Euro 2024.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έμεινε στο 0-0 απέναντι στη Σλοβενία, η οποία με τη σειρά της πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση στους «16», για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα των Σπόραρ, Τσέριν (αγωνίστηκαν ως βασικοί ξανά) και Βέρμπιτς (έμεινε στον πάγκο) κατάφερε να μην απειληθεί ιδιαίτερα από τους Άγγλους και να εξασφαλίσει μία από τις καλύτερες τρίτες θέσεις της φάσης των ομίλων, η οποία ολοκληρώνεται την Τετάρτη (26/6).

Τόσο η Αγγλία, όσο και η Σλοβενία θα χρειαστεί να περιμένουν τους αγώνες του 5ου και 6ου ομίλου, για να δουν πως θα οριστικοποιηθούν τα «σταυρώματα» στη φάση των «16».

Το σίγουρο, πλέον, είναι πως εκτός της επόμενης φάσης έμεινε οριστικά και η Κροατία.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέχι, Τρίπιερ (84’ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Ράις, Γκάλαχερ (46’ Μέινο), Μπέλινγχαμ, Σακά (71’ Πάλμερ), Κέιν, Φόντεν (89’ Γκόρντον).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Κάρνιτσνικ, Ντρκούσιτς, Μπιγιόλ, Γιάνζα (90’+1’ Μπάλκοβετς), Στογιάνοβιτς, Έλσνικ, Τσέριν, Μλάκαρ (86’ Γκόρενς-Στάνκοβιτς), Σπόραρ (86’ Τσέλαρ), Σέσκο (75’ Ίλιτσιτς).

Με Γερμανία στους «16» η Δανία

Η Δανία από την πλευρά της πήρε τη δεύτερη θέση του ομίλου και προκρίθηκε για δεύτερο σερί Euro στα νοκ άουτ ματς!

Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ αναδείχθηκε ισόπαλη δίχως τέρματα με τη Σερβία στο Μόναχο (0-0) και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την ισχυρή Γερμανία στο Ντόρτμουντ (29/6).

Στον αντίποδα, οι Σέρβοι αποχαιρετούν ως ουραγοί της διοργάνωση, παραμένοντας χωρίς νίκη σε μεγάλη διοργάνωση από το 2018 και το 1-0 επί της Κόστα Ρίκα στο Μουντιάλ.

ΔΑΝΙΑ (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Κρίστενσεν, Βέστεργκααρντ, Μπα (77΄ Κρίστιανσεν), Χιούλμαντ (77΄ Ντιλέινι), Χέιμπιεργκ, Μάλε, Έρικσεν (88΄ Πόουλσεν ), Βιντ (46΄ Όλσεν), Χέιλουντ (59΄ Ντόλμπεργκ).

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς): Ραΐκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς, Πάβλοβιτς, Μιχαΐλοβιτς (73΄ Μλαντένοβιτς), Ίλιτς (67΄ Βλάχοβιτς), Γκουντέλι (46΄ Γιόβιτς), Α. Ζίβκοβιτς, Σάμαρτζιτς (46΄ Τάντιτς), Λούκιτς (87΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Μίτροβιτς.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και το πρόγραμμα του Euro 2024:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

22:00

14/06

Γερμανία - Σκωτία

5-1

16:00

15/06

Ουγγαρία - Ελβετία

1-3

19:00

19/06

Γερμανία - Ουγγαρία

2-0

22:00

19/06

Σκωτία - Ελβετία

1-1

22:00

23/06

Ελβετία - Γερμανία

1-1

22:00

23/06

Σκωτία - Ουγγαρία

0-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Γερμανία (8-2) 7
  2. Ελβετία (5-3) 5
  3. Ουγγαρία (2-5) 3
  4. Σκωτία (2-7) 1

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

19:00

15/06

Ισπανία - Κροατία

3-0

22:00

15/06

Ιταλία - Αλβανία

2-1

16:00

19/06

Κροατία - Αλβανία

2-2

22:00

20/06

Ισπανία - Ιταλία

1-0

22:00

24/06

Αλβανία - Ισπανία

0-1

22:00

24/06

Κροατία - Ιταλία

1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ισπανία (5-0) 9
  2. Ιταλία (3-3) 4
  3. Κροατία (3-6) 2
  4. Αλβανία (3-5) 1

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

19:00

16/06

Σλοβενία - Δανία

1-1

22:00

16/06

Σερβία - Αγγλία

0-1

16:00

20/06

Σλοβενία - Σερβία

1-1

19:00

20/06

Δανία - Αγγλία

1-1

22:00

25/06

Αγγλία - Σλοβενία

0-0

22:00

25/06

Δανία - Σερβία

0-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Αγγλία (2-1) 5
  2. Δανία (2-2) 3
  3. Σλοβενία (2-2) 3
  4. Σερβία (1-2) 2

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

16:00

16/06

Πολωνία - Ολλανδία

1-2

22:00

17/06

Αυστρία - Γαλλία

0-1

19:00

21/06

Πολωνία - Αυστρία

1-3

22:00

21/06

Ολλανδία - Γαλλία

0-0

19:00

25/06

Ολλανδία - Αυστρία

2-3

19:00

25/06

Γαλλία - Πολωνία

1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Αυστρία (6-4) 6
  2. Γαλλία (2-1) 5
  3. Ολλανδία (4-4) 4
  4. Πολωνία (3-6) 1

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

16:00

17/06

Ρουμανία - Ουκρανία

3-0

19:00

17/06

Βέλγιο - Σλοβακία

0-1

16:00

21/06

Σλοβακία - Ουκρανία

1-2

22:00

22/06

Βέλγιο - Ρουμανία

2-0

19:00

26/06

Σλοβακία - Ρουμανία

ΕΡΤ3

19:00

26/06

Ουκρανία - Βέλγιο

ΕΡΤ1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ρουμανία (3-2) 3
  2. Βέλγιο (2-1) 3
  3. Σλοβακία (2-2) 3
  4. Ουκρανία (2-4) 3

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

18/06

Τουρκία - Γεωργία

3-1

22:00

18/06

Πορτογαλία - Τσεχία

2-1

16:00

22/06

Γεωργία - Τσεχία

1-1

19:00

22/06

Τουρκία - Πορτογαλία

0-3

22:00

26/06

Γεωργία - Πορτογαλία

ΕΡΤ1

22:00

26/06

Τσεχία - Τουρκία

ΕΡΤ3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Πορτογαλία (5-1) 6
  2. Τουρκία (3-4) 3
  3. Τσεχία (2-3) 1
  4. Γεωργία (2-4) 1

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

29/06

Ελβετία - Ιταλία (1)

ΕΡΤ1

22:00

29/06

Γερμανία - Δανία (2)

ΕΡΤ1

19:00

30/06

Αγγλία - 3Δ/Ε/ΣΤ (3)

ΕΡΤ1

22:00

30/06

Ισπανία - 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (4)

ΕΡΤ1

19:00

01/07

Γαλλία - 2Ε (5)

ΕΡΤ1

22:00

01/07

Πορτογαλία - 3Α/Β/Γ (6)

ΕΡΤ1

19:00

02/07

1Ε - 3Α/Β/Γ/Δ (7)

ΕΡΤ1

22:00

02/07

Αυστρία - 2ΣΤ (8)

ΕΡΤ1

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

19:00

05/07

Νικητής 4 - Νικητής 2 (9)

ΕΡΤ1

22:00

05/07

Νικητής 6 - Νικητής 5 (10)

ΕΡΤ1

19:00

06/07

Νικητής 3 - Νικητής 1 (11)

ΕΡΤ1

22:00

06/07

Νικητής 7 - Νικητής 8 (12)

ΕΡΤ1

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

22:00

09/07

Νικητής 9 - Νικητής 10 (13)

ΕΡΤ1

22:00

10/07

Νικητής 12 - Νικητής 11 (14)

ΕΡΤ1

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΩΡΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΝΑΛΙ

22:00

14/07

Νικητής 13 - Νικητής 14

ΕΡΤ1



Ολυμπιακοί Αγώνες: Απολαμβάνει κάθε στιγμή με τους συμπαίκτες του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ολυμπιακοί Αγώνες: Απολαμβάνει κάθε στιγμή με τους συμπαίκτες του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ολυμπιακός: Αποθέωση στο ΣΕΦ για τον Βεζένκοφ - «Να κατακτήσουμε όλους τους στόχους μας»
Ολυμπιακός: Αποθέωση στο ΣΕΦ για τον Βεζένκοφ - «Να κατακτήσουμε όλους τους στόχους μας»
ΤΖΟΚΕΡ: Περισσότεροι από 100 τυχεροί 5άρηδες κέρδισαν έπαθλα των 100.000 ευρώ στη δεύτερη κατηγορία
ΤΖΟΚΕΡ: Περισσότεροι από 100 τυχεροί 5άρηδες κέρδισαν έπαθλα των 100.000 ευρώ στη δεύτερη κατηγορία
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι αντίπαλοι του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι αντίπαλοι του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη
©2011-2024 Onsports.gr - All rights reserved