Euro 2024, Τουρκία - Γεωργία 3-1: Έθεσε βάσεις πρόκρισης με το γκολ της διοργάνωσης και Ακαϊντίν!

Η Τουρκία εξαργύρωσε με πανέμορφα γκολ την ανωτερότητά της έναντι της Γεωργίας (3-1), με αυτό του Αρντά Γκιουλέρ να είναι το καλύτερο μέχρο τώρα στο Euro 2024.

Δύο καταπληκτικά γκολ απ;o τους Μιουλντούρ (25’) και Γκιουλέρ (65’) κι άλλο ένα του Ακτούρκογλου στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισαν στην Τουρκία τη μεγάλη νίκη επί της Γεωργίας με 3-1 στο Signal Iduna Park του Ντόρτμουντ, στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Euro 2024.

Μια νίκη που έδωσε αέρα πρόκρισης απ’ το πρώτο κιόλας ματς στην ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα.

Ο Μικαουτάτζε ισοφάρισε προσωρινά για τους μαχητικούς Γεωργιανούς στο 32’, γκολ το οποίο ήταν το πρώτο στην ιστορία τους σε Euro, αλλά δεν μπόρεσαν ωστόσο να βρουν δεύτερη «απάντηση» μετά το υπέροχο γκολ του άσου της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ρόλο στη νίκη της Τουρκίας έπαιξε και ο Ακαϊντίν!

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων η Γεωργία είχε δοκάρι με τον Κβαρατσκέλια, ενώ αμέσως μετά ο στόπερ που έπαιξε ως δανεικός στον Παναθηναϊκό το προηγούμενο εξάμηνο, έδιωξε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Ακτούρκογλου πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 3-1, καθώς ο Μαμαρντασβίλι είχε φύγει απ’ το τέρμα του για να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης.

Champions League: Μαγική ανατροπή της Ρεάλ επί της Ντόρτμουντ με μυθικό Βινίσιους - Όλα τα γκολ
NBA: Όλα έτοιμα για το πρώτο τζάμπολ στο κορυφαίο πρωτάθλημα - Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις
Champions League: Γκολ, θέαμα και άνετες νίκες για Μίλαν και Μονακό (vids)
ΔΕΑΒ για το ΑΕΚ - ΠΑΟΚ: Κάλεσε σε απολογία τις δύο ΠΑΕ και πέντε φυσικά πρόσωπα