Euro 2020: Έτσι η Ιταλία αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης μέσα στο Γουέμπλεϊ (photos+video)

Euro 2020: Δείτε πώς η Ιταλία νίκησε την Αγγλία στον τελικό του Euro 2020 στο Γουέμπλεϊ.

Στην κορυφή της Ευρώπης επέστρεψε μετά από 53 χρόνια η Ιταλία! Η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε 3-2 στα πέναλτι (1-1 κ.α., παρ.) της Αγγλίας στο Γουέμπλεϊ, σε έναν συναρπαστικό τελικό. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έδειξε και στον τελικό αυτό που φάνηκε και σε όλη τη διοργάνωση, πως έχει χαρακτήρα και στόφα πρωταθλήτριας.

Η Αγγλία ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 2΄ με τον Λουκ Σο. Η Ιταλία βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο και στο 67΄ ο Μπονούτσι ισοφάρισε σε 1-1. Οι Ιταλοί πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι.

Εκεί έλαμψε ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος απέκρουσε τα τελευταία δύο πέναλτι και έδωσε το τρόπαιο στην Ιταλία.

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις του Euro 2020

Διαβάστε όλη την επικαιρότητα στο Onsports

Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs