Euro 2020 - Live Chat: Πορτογαλία - Γαλλία 2-2 (τελικό)

Euro 2020: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Γαλλία για τον 6ο όμιλο.

Με ένα σπουδαίο παιχνίδι ολοκληρώνεται η φάση των ομίλων για το Euro 2020!

Την «επανάληψη» του τελικού του Euro 2016 ανάμεσα στην Πορτογαλία και τη Γαλλία! Μια αναμέτρηση που θα κρίνει την τελική κατάταξη στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης και θα ολοκληρώσει τα 8 ζευγάρια των «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου 2020.

Η Γαλλία έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση και ανάλογα με το αποτέλεσμα στο δικό της παιχνίδι, αλλά και αυτό στο Γερμανία-Ουγγαρία θα μάθει τη θέση της στον όμιλο και τον αντίπαλό της στους 16 της διοργάνωσης. Με νίκη είναι σίγουρα πρώτη.

Με ισοπαλία θα είναι πρώτη αν δεν κερδίσει η Γερμανία την Ουγγαρία και δεύτερη αν τα «πάντσερ» επικρατήσουν. Με ήττα από την Πορτογαλία θα είναι δεύτερη αν έρθει ισοπαλία το Γερμανία-Ουγγαρία και τρίτη αν κερδίσει η Γερμανία, ενώ αν κερδίσει η Ουγγαρία θα είναι δεύτερη ή τρίτη στην ισοβαθμία με τους Μαγυάρους (ανάλογα με τη διαφορά τερμάτων).

Από την πλευρά της η Πορτογαλία μένει εκτός συνέχειας, μόνο αν χάσει με πάνω από 3 γκολ διαφορά από τη Γαλλία! Κι αυτό γιατί η Φινλανδία είναι στο 1-3 στα γκολ και η Πορτογαλία αυτή τη στιγμή στο 5-4. Αν δηλαδή χάσει με 3-0 θα πάει στο 5-7 στα γκολ και θα προκριθεί ως μία από τις καλύτερες τρίτες. Από εκεί και πέρα, με νίκη η Πορτογαλία θα είναι σίγουρα δεύτερη και θα πάρει την πρωτιά αν δεν κερδίσει η Γερμανία την Ουγγαρία. Με ισοπαλία θα είναι δεύτερη αν κερδίσει η Ουγγαρία τη Γερμανία και τρίτη σε όλες τις άλλες περιπτώσεις.

Ο πρώτος του ομίλου θα αντιμετωπίσει την Ελβετία (αν η Πορτογαλία προκριθεί σε οποιαδήποτε θέση), είτε την Ουκρανία (αν η Πορτογαλία χάσει με πάνω από 3 γκολ από τη Γαλλία και αποκλειστεί). Ο δεύτερος του ομίλου θα αντιμετωπίσει την Αγγλία στο Λονδίνο, ενώ αν προκριθεί από αυτόν τον όμιλο τρίτη ομάδα θα αντιμετωπίσει το Βέλγιο.

Παρακολουθείστε και σχολιάστε την αναμέτρηση από το Live Chat του Onsports…