Euro 2020: Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3: Η τριάρα των Πρωταθλητών Ευρώπης (video)

Euro 2020: Πρεμιέρα με το… δεξί για την Πορτογαλία, η οποία επιβλήθηκε 3-0 της Ουγγαρίας στη Βουδαπέστη.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο Euro 2020 χάρις σ’ ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στην «Puskas Arena». Μάλιστα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατάφερε να «γράψει» δύο ρεκόρ σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

Ο σούπερ σταρ της Γιουβέντους έγινε ο πρώτος Ευρωπαίος που μετέχει σε 5 Euro, ενώ με τα δύο τέρματα που σημείωσε απέναντι στους Μαγυάρους έφτασε τα 11 σε τελική φάση, ξεπερνώντας τα 9 που είχε ο Μισέλ Πλατίνι.

Όμως, το έργο των Ίβηρων δεν ήταν εύκολο. Χρειάστηκαν ένα τυχερό τέρμα από τον Γκερέρο στο 84’ για να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα της Ουγγαρίας. Στην συνέχεια, κέρδισαν πέναλτι στο 86’ και στο επόμενο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο διαμόρφωσε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις σημείωσε ένα όμορφο τέρμα για το τελικό 3-0.

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις του Euro 2020

Διαβάστε όλη την επικαιρότητα στο Onsports

Δείτε…

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1