Ιταλία: Οι... αμφιβολίες του Μαντσίνι

Τα τελικά του σχέδια για το Euro, καταστρώνει ο Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Η Ιταλία συνέτριψε με 7-0 το Σαν Μαρίνο, προετοιμαζόμενη για το EURO 2020 (11/6-11/7), αλλά ο Ρομπέρτο Μαντσίνι διατηρεί τον προβληματισμό του, προκειμένου να καταλήξει στην 26μελή αποστολή της «σκουάντρα ατζούρα».

Ο αρχηγός, Φεντερίκο Μπερναρντέσκι άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, πριν ο αμυντικός της Σασουόλο, Τζαν Μάρκο Φεράρι, σκοράρει για το 2-0 τρία λεπτά αργότερα (το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ρομπέρττο Μαντσίνι βρήκαν άλλες πέντε φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με τους Πολιτάνο (49', 77΄), Μπελότι (67΄) και Πεσίνα (75΄, 87΄).

«Απόψε (σ.σ. εχθές 28/5) υπάρχουν κάποιες επιπλέον αμφιβολίες για την τελική λίστα. Ο Μπερναρντέσκι αποτελεί... βεβαιότητα για το EURO,παίζει πάντα καλά στην εθνική ομάδα», δήλωσε ο Ιταλός ομοσπονδιακός, ο οποίος αύριο (30/5) θα ανακοινώσει την αποστολή και πρόσθεσε:

«Ο Ματέο Πεσίνα είχε επίσης έναν καλό αγώνα. Είναι έξυπνος παίκτης. Υπάρχουν ακόμη δύο επιλογές για να ολοκληρωθεί ο κατάλογος, στην άμυνα και στην μεσαία γραμμή μέση, επειδή υπάρχουν τα προβλήματα των Βεράτι και Σένσι. Μερικοί παίκτες, με την απόδοση και την συγκέντρωσή τους, συνέβαλαν στην ενίσχυση των αμφιβολιών».

Ο επόμενος φιλικός αγώνας της Ιταλίας είναι προγραμματισμένος για την ερχόμενη Παρασκευή (04/06) με την Τσεχία, μία εβδομάδα πριν το εναρκτήριο ματς του EURO 2020 με την Τουρκία (11/06) στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League