Euro 2020: Οι Σκωτσέζοι θα πιουν όλο το ουίσκι!!! (videos+photos)

Euro 2020: Η Σκωτία με 5-4 στα πέναλτι, 1-1 κανονική διάρκεια και παράταση, πέταξε έξω τη γηπεδούχο Σερβία και προκρίθηκε στα τελικά για πρώτη φορά από το 1996. Νωρίτερα πανηγύρισαν Σλοβακία, Ουγγαρία και Σκόπια.

Όλη η Σκωτία είναι μεθυσμένη. Δεν θέλουν και πολύ, άλλωστε, οι Σκωτσέζοι, για να πιουν μπύρα και ουίσκι, αλλά απόψε θα αδειάσουν τις κάβες!!!

Το περίμεναν 24 ολόκληρα χρόνια. Η Σκωτία είναι στα τελικά του Euro 2020 που θα γίνει το προσεχές καλοκαίρι, αφού πέταξαν εκτός τη γηπεδούχο Σερβία με 5-4 στα πέναλτι!!!

Στο ματς για το τρίτο μονοπάτι των πλέι οφ, κρινόταν στο στάδιο «Ράικο Μίτιτς» ένα εισιτήριο ανάμεσα σε Σερβία και Σκωτία. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 52’ με τον Ράιαν Κρίστι, με έξοχο αριστερό σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Ο Γιόβιτς, όμως, στο 90’ ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο δεν σημειώθηκε γκολ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί οι Σκωτσέζοι ήταν ψύχραιμοι και ισοφάρισαν σε όλες τις εκτελέσεις, ενώ για τη Σερβία ο άσος της Φούλαμ Μίτροβτς δεν βρήκε στόχο και 24 χρόνια μετά η Σκωτία πανηγυρίζει έξαλλα.

Επική ανατροπή η Ουγγαρία

Απίστευτη βραδιά για την Ουγγαρία, θρήνος για την Ισλανδία.

Οι Σκανδιναβοί του αμυντικού του ΠΑΟΚ Σβέριρ Ίνγκασον (έμεινε στον πάγκο) νικούσαν 0-1 έως το 88’, με γκολ του Γκίλφι Σίγκουρτσον από το 11’ κι αφού εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Γκουλάστσι. Κρατούσαν στα χέρια τους, λοιπόν, το εισιτήριο από το πρώτο μονοπάτι των πλέι οφ. Η Ουγγαρία, όμως, ξεκίνησε επική αντεπίθεση στην επιβλητική Puskas Arena, ισοφάρισε στο 88’ με τον Νέγκο και στο 92’ με Σομποσζλάι πήρε την απίστευτη νίκη-πρόκριση με 2-1!

Πρόκριση η Σλοβακία

Ό,τι δεν κατάφερε στην κανονική διάρκεια το πέτυχε στην παράταση η Σλοβακία. Νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Βόρεια Ιρλανδία και πήρε την πρόκριση στα τελικά του Euro που θα γίνει το ερχόμενο καλοκαίρι. Το ματς ήταν για το πρώτο μονοπάτι των πλέι οφ.

Η Σλοβακία προηγήθηκε με πλασέ του Κούτσκα στο 17’ από λάθος των αντιπάλων παικτών. Οι γηπεδούχοι, όμως, στο 87’ με αυτογκόλ του Σκρίνιαρ είδαν το ματς να πηγαίνει στην παράταση, όπου εκεί στο 110’ σκόραρε ο Ντούρις για το τελικό 1-2 κι έστειλε τη χώρα του στα ουράνια!

Νωρίτερα, για το τέταρτο μονοπάτι, τα Σκόπια λύγισαν στη Τιφλίδα με 1-0 τη Γεωργία, με γκολ του Γκόραν Πάντεφ στο 56’ και για πρώτη φορά στην ιστορία τους είναι σε τελικά ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

1ο Μονοπάτι

Ουγγαρία-Ισλανδία 2-1

(88’ Νέγκο, 92’ Σομποσζλάι - 11’ Σίγκουρτσον)

2ο Μονοπάτι

Β. Ιρλανδία-Σλοβακία 1-2

(87’ Σκρίνιαρ - 17’ Κούτσκα, 110’ Ντούρις)

3ο Μονοπάτι

Σερβία-Σκωτία  1-1 κ.α., παρ. 4-5 στα πέν.

(90’ Γιόβιτς - 52’ Κρίστι)

4ο Μονοπάτι

Γεωργία-Σκόπια 0-1

(56’ Πάντεφ)

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός AKTOR και ΑΕΚ – Ολυμπιακός
«Ασπίδα» Μελισσανίδη σε Αλμέιδα, «καμικάζι» Κόντης: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights