Euro 2016: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Πορτογαλία ακόμα και χωρίς Κριστιάνο! (video)

Όσοι πίστεψαν ότι η Πορτογαλία δεν μπορεί χωρίς Κριστιάνο Ρονάλντο διαψεύστηκαν. Ο αστέρας της ομάδας του Σάντος αποχώρησε τραυματίας από το πρώτο ημίχρονο ωστόσο η αρμάδα του Φερνάντο Σάντος με γκολ του Έντερ στην παράταση επικράτησε με 1-0 της Γαλλίας και κατέκτησε το Euro 2016!

Στο ξεκίνημα του τελικού η Γαλλία φαινόταν και με τη δύναμη της έδρας να μπαίνει φουριόζα στο παιχνίδι. Οι Πορτογάλοι έδειχναν νευρικοί την ίδια ώρα που οι «τρικολόρ» σφυροκοπούσαν ασταμάτητα την εστία του Ρούι Πατρίτσιο.

Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας μάλιστα ήταν καθοριστικός στο πρώτο μέρος καθώς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την εξαιρετική κεφαλιά του Γκριεζμάν στην αρχή του αγώνα και το δυνατό σουτ του Σισοκό προς το τέλος του ημιχρόνου.

Η Πορτογαλία προσπαθούσε να βρει πατήματα, ωστόσο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο αποχώρησε τραυματίας μετά από χτύπημα του Παγιέ στο γόνατο.

Η είσοδος του Κουαρέσμα έδωσε μία πνοή μπροστά και κάποιες στιγμές οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να απειλήσουν, ωστόσο ο απίστευτος Σισοκό ενέπνεε σιγουριά στο κέντρο και με τις κινήσεις του έκανε τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, και αν δεν υπήρχε ο Ρούι Πατρίτσιο ενδεχομένως το σκορ να ήταν διαφορετικό.

Η είσοδος του Έντερ έδωσε πνοή στην Πορτογαλία καθώς απελευθερώθηκαν οι Νάνι-Κουαρέσμα. Παρόλα αυτά η Γαλλία είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στις καθυστερήσεις, όταν ο Ζινιάκ έστειλε για… ψάρεμα τον Πέπε αλλά το σουτ του έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι!

Οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες στην παράταση ωστόσο υπήρχαν φάσεις που και οι δύο έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Γκερέιρο με απίστευτη εκτέλεση φάουλ έστειλε στο 108’ τη μπάλα στο δοκάρι, ωστόσο όπως φάνηκε αυτό ήταν η προειδοποιητική βολή.

Δύο λεπτά αργότερα ο Έντερ πήρε την μπάλα με πλάτη στην περιοχή και με ένα σουτ-οβίδα κάρφωσε τη μπάλα στη γωνία του Γιορίς δίνοντας μέσα σε έξαλλη ατμόσφαιρα το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Ντεσάν έβαλε τον Μαρσιάλ αλλά ήταν πλέον αργά για να αλλάξει κάτι. Το τελευταίο σφύριγμα του Κλάτενγμπεργκ βρήκε τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά και τους Γάλλους να αποχωρούν με σκυμμένα τα κεφάλια.

Θυμηθείτε εδώ τη ζωντανή εξέλιξη του Πορτογαλία-Γαλλία από Onsports.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ