Euro 2016: Γαλλία - Ισλανδία 5-2: «Μπλε» τρόμος στην Ευρώπη!

Μία εντυπωσιακή Γαλλία έκανε την Ισλανδία να... μετανιώσει που έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Euro, διαλύοντάς την με 5-2 - Πρωταγωνιστές Ζιρού, Γκριεζμάν, Παγιέ για τους διοργανωτές που θα συναντήσουν στα ημιτελικά την Γερμανία την προσεχή Πέμπτη (7/7)

Το όνειρο της Ισλανδίας... γκρεμίστηκε νωρίς. Η Γαλλία ήταν εντυπωσιακή στα προημιτελικά του EURO 2016 και επιβλήθηκε με 5-2, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Δύο γκολ σημείωσε ο Ζιρού (12', 59') κι από ένα οι Πογκμπά (20'), Παγέτ (43') και Γκριζμάν (45') για τους «τρικολόρ» που συνεχίζουν ακάθεκτοι την πορεία τους προς τον τελικό. Επόμενος αντίπαλος η Γερμανία με την ομάδα του Ντεσάμπ να έχει πολύ πιο δύσκολο έργο. Από την άλλη η Ισλανδία παρά τη βαριά ήττα, αποχώρησε από τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι, όντας η ευχάριστη έκπληξη του Euro. Τα γκολ της τιμής σημείωσαν ο Σίγκτορσον στο 56' και ο Μπιάρνασον στο 85'.

Η Γαλλία ήταν το απόλυτο φαβορί, αλλά οι Ισλανδοί είχαν τραβήξει πάνω τους τα βλέμματα κι άπαντες περίμεναν αν θα μπορέσουν να κάνουν ακόμη μία υπέρβαση. Η απορία όλου του κόσμου κράτησε μόλις 20' όταν και οι «τρικολόρ» «καθάρισαν» νωρίς το παιχνίδι. Στο 12' ο Ζιρού άνοιξε το σκορ και οχτώ λεπτά αργότερα ο Πογκμπά έκανε το 2-0 σφραγίζοντας την υπόθεση πρόκριση.

Οι παίκτες του Ντεσάμπ συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 43' ο Παγέτ έκανε το 3-0 κι ο Γκριζμάν δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 4-0.

Στην επανάληψη ο καταιγιστικός ρυθμός των διοργανωτών έπεσε και ο Σίγκτορσον μείωσε προσωρινά στο 56' Αυτό το γκολ αφύπνισε τους Γάλλους που πέτυχαν και 5ο γκολ! Στο 59' ο Ζιρού πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Από τη στιγμή που το παιχνίδι είχε κριθεί οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα και κυνήγησαν κι άλλα γκολ. Στο 85' ο Μπιάρνασον με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 5-2. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα αποτελεί ένα από τα ευρύτερα σκορ στην ιστορία του Euro.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live του Onsports.

NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)