Euro 2016: Γερμανία - Σλοβακία 3-0: Απαντήσεις με… τριάρα (photos)

Μπορεί στους ομίλους τα «πάντσερ» να… έβγαλαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, αλλά στο πρώτο νοκ άουτ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος καθάρισαν… εύκολα 3-0 τους Σλοβάκους και πήραν την πρόκριση.

Οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές έδειξαν τις… ορέξεις τους από την αρχή, έφτασαν… άμεσα στο γκολ με τον Μπόατενγκ (8’) έχασαν πέναλτι με τον Οζίλ (14’) αλλά το δεύτερο γκολ του Γκόμεζ στο τουρνουά στο 43’ και το πρώτο του Ντράξλερ στο 63’ έδωσαν το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Euro 2016 και το Σάββατο (2/7) στις 22:00 στο Μπορντό θα παίξουν κόντρα στον νικητή του ντέρμπι της Ιταλίας με την Ισπανία για τα ημιτελικά. Αντίθετα, η Σλοβακία επιστρέφει… σπίτι της, έπειτα από εξαιρετική πορεία στους ομίλους, αλλά όχι και τόσο καλή εικόνα στη «μάχη» των «16» με την Γερμανία.

Δυναμικό… μπάσιμο

Από την αρχή του αγώνα, τα «πάντσερ» επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και δεν επέτρεψαν στους Σλοβάκους να κάνουν το… παιχνίδι τους και να χτυπήσουν στην κόντρα, μια και οι χώροι προς την εστία του Νόιερ ήταν… ερμητικά κλειστοί, ενώ η κατοχή ήταν σαφώς υπέρ του «συγκροτήματος» του Γιόακιμ Λεβ.

GermSloMesa1goal

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό με την δυνατή κεφαλιά του Κεντίρα, αλλά ο Κότζατσικ έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του Κρόος, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να διώξουν σωστά, ο Μπόατενγκ έπιασε το… ξερό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε ελάχιστα και στον Σκρίνιαρ και κατέληξε στην εστία των Σλοβάκων για το 1-0 των Γερμανών.

Η πίεση της «νασιοναλμανσάφτ» αυξήθηκε σε μεγάλο βαθμό στα επόμενα λεπτά και στο 13’ ο Γκόμεζ κέρδισε πέναλτι από το σπρώξιμο του Σκτρελ μέσα στην περιοχή. Την… εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Οζίλ, όμως, ο Κότζατσικ επέλεξε σωστά και έδιωξε το πέναλτι του μέσου της Άρσεναλ. Ωστόσο, στο επόμενο λεπτό, τα «πάντσερ» απείλησαν και πάλι, αυτή την φορά με τον Γκόμεζ, αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών.

Μεγάλη πίεση και χαμένες ευκαιρίες

Οι παίκτες του Γιόακιμ συνέχισαν να έχουν το… πόδι στο «γκάζι» και μάλιστα στο 24’ ο Οζίλ έχασε μία ακόμα εξαιρετική ευκαιρία για να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, όταν το σουτ που έπιασε από το ύψος της περιοχής, πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότζατσικ. Στα επόμενα λεπτά, οι Σλοβάκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή της Γερμανίας με την κεφαλιά του Κούτσκα στο 41’ αλλά ο Νόιερ έδιωξε σε κόρνερ.

GermSloMesa2goal

Όμως, δύο λεπτά αργότερα, ο Μάριο Γκόμεζ έδωσε σαφέστατο προβάδισμα στην ομάδα του. Ήταν η εξαιρετική ενέργεια του Ντράξλερ από τα αριστερά, όπου πέρασε τον αντίπαλό του, έκανε το γύρισμα και στο πρώτο δοκάρι, ο επιθετικός της Μπεσίκτας με σουτ στην κίνηση, έγραψε το 2-0, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το καθάρισε νωρίς

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σλοβάκοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Νόιερ, αλλά με εξαίρεση το φάουλ του Χάμσικ στο 54’ που κατέληξε άουτ, δεν μπόρεσαν να προκαλέσουν σημαντικά προβλήματα στους Γερμανούς.

GermSloMesa3goal

Αντίθετα, τα «πάντσερ» καθάρισαν… την πρόκριση στο 63ο λεπτό, όταν ο Ντράξλερ στο δεύτερο δοκάρι με σουτ στην κίνηση, έπειτα από κεφαλιά του Χούμελς, έγραψε το 3-0 και ουσιαστικά έβαλε… τέλος στα όνειρα των Σλοβάκων για κάτι θετικό στην αναμέτρηση. Έτσι, οι Γερμανοί πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ