Euro 2016: Β. Ιρλανδία - Γερμανία 0-1: Προβληματική… πρόκριση (photos)

Το «εισιτήριο» για τους «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γαλλίας πήραν τα «πάντσερ» με τη νίκη τους 1-0 επί της Βορείου Ιρλανδίας, αλλά έδειξαν δυσκολία στο σκοράρισμα.

Το «συγκρότημα» του Γιόακιμ Λεβ πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο τουρνουά, μετά την «λευκή» ισοπαλία 0-0 με την Ουκρανία στο προηγούμενο ματς, έχοντας… δράστη τον Μάριο Γκόμεζ, στην πρώτη του συμμετοχή στο αρχικό σχήμα, αλλά οι πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι Γερμανοί προκαλεί… προβληματισμό για την συνέχεια. Τα «πάντσερ» θα βρίσκονται στο ματς της επόμενης φάσης, την Κυριακή (26/6) στο «Πιέρ Μορουά» της Λιλ, περιμένοντας τον τρίτο καλύτερο των ομίλων Α’, Β’, Στ’.

Ασφυκτική πίεση

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Γερμανία να έχει τα ηνία του αγώνα. Τα «πάντσερ» ήλεγξαν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης, πίεζαν συνέχεια την εστία του ΜακΓκόβερν, αλλά τα… χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, οι «νησιώτες» δεν κατάφεραν να προκαλέσουν σημαντικά προβλήματα και ουσιαστικά δεν απείλησαν, ούτε σε μία περίπτωση τον Μάνουελ Νόιερ.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για την ομάδα του Λεβ, μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Μίλερ βρέθηκε απέναντι στον ΜακΓκόβερν, αλλά ο τερματοφύλακας των Βορειοϊρλανδών βγήκε νικητής στην «μονομαχία». Κάτι ανάλογο έγινε και τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά αυτή την φορά ήταν ο Γκέτσε που είδε τον πορτιέρο των «νησιωτών» να τον… νικά στο πλασέ που έκανε, ενώ στο 23’ ο Μίλερ δεν στόχευσε σωστά και έστειλε την μπάλα άουτ.

NirGerMesa1

Η πίεση των Γερμανών συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά και η απειλή ήρθε και πάλι από τον Μίλερ στο 27’ όμως για μία ακόμα φορά ο επιθετικός της Μπάγερν δεν κατάφερε να σκοράρει, μια και η κεφαλιά - ψαράκι που έπιασε χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της Βορείου Ιρλανδίας. Η κατοχή των «πάντσερ» έφερε… καρπούς στο 30ο λεπτό με… δράστη τον Γκόμεζ. Ο επιθετικός της Μπεσίκτας άλλαξε μέσα στην περιοχή με τον Μίλερ και με σουτ στην κίνηση, έκανε το 1-0.

Πάντως, η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήταν και πάλι για τον Μίλερ, ο οποίος, για μία ακόμα φορά δεν στόχευσε σωστά, όταν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά αυτή την φορά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του ΜακΓκόβερν, με αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τους Γερμανούς να έχουν το προβάδισμα 1-0.

NirGerMesa2

Ίδιος ρυθμός, νέες χαμένες ευκαιρίες

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Γιόακιμ Λεβ ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, μην αφήνοντας χώρο στους Βορειοϊρλανδούς, αλλά για πολλοστή φορά, οι χαμένες ευκαιρίες… σημάδεψαν τις προσπάθειες των Γερμανών.

Αυτή την φορά «μοιραίος» ήταν ο Μάριο Γκέτσε, ο οποίος έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Αρχικά, στο 52’ ο επιθετικός της Μπάγερν κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε με τη μία το σουτ, αλλά ο ΜακΓκόβερν απέκρουσε, ενώ στο επόμενο λεπτό, η προβολή που έκανε πέρασε άουτ, ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι των «νησιωτών».

NirGerMesa3

Η Γερμανία συνέχισε να πιέζει και έφτασε και πάλι κοντά στο δεύτερο τέρμα στο 59’ όταν ο Κεντίρα έκανε το σουτ, έξω από την περιοχή, ο ΜακΓκόβερν απέκρουσε και στην συνέχεια, η κεφαλιά του Γκόμεζ πέρασε άουτ, πάνω από το δοκάρι. Η νέα απειλή ήρθε στο 82’ με τον Γκόμεζ, ο οποίος αυτή την φορά στόχευσε σωστά με την κεφαλιά που έκανε, όμως, ο πορτιέρο της Βορείου Ιρλανδίας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Έτσι, τα «πάντσερ» πήραν τη νίκη 1-0 και μαζί την πρόκριση και την κορυφή του ομίλου.