Euro 2016: Ρουμανία - Αλβανία 0-1: Ιστορική νίκη και… ελπίζει (photos)

Την πρώτη της νίκη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αλβανία, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Ρουμανίας, την πέταξε εκτός συνέχειας και περιμένει τα υπόλοιπα ματς να δει αν θα είναι μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες που θα πάρουν την πρόκριση.

Οι γείτονες, χάρις στο τέρμα του Σαντίκου στο 44ο λεπτό, πήραν το πρώτο τους... τρίποντο στη διοργάνωση, άφησαν εκτός συνέχειας την Ρουμανία και πέρασαν στην 3η θέση, έχοντας 3 βαθμούς. Πλέον, περιμένουν τα υπόλοιπα ματς της τελευταίας αγωνιστικής, προκειμένου να μάθουν αν θα είναι μία από τις τέσσερις ομάδες που θα πάρουν την πρόκριση, ως καλύτεροι 3οι.

LIVEAlvaRou

Χτύπησαν στην κόντρα

Οι παίκτες του Άνχελ Ιορντανέσκου ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα. Μάλιστα, μόλις στο 3ο λεπτό απείλησαν με τον Στάνκιου αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ. Οι Αλβανοί είχαν δώσει χώρο στους Ρουμάνους και θέλησαν να χτυπήσουν στις κόντρες. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γείτονες ήταν στο 23ο λεπτό, όταν έπειτα από αντεπίθεση, ο Λενιάνι βρέθηκε σε θέση βολής, χωρίς πίεση, όμως, κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

Το… σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια. Η Ρουμανία είχε τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε, αλλά οι χώροι που άφηνε στην άμυνα ήταν μεγάλοι και οι Αλβανοί συνέχισαν να «χτυπούν» στις κόντρες. Μάλιστα, στο 35’ ο Μεμουσάι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ταταρουσάνου έδιωξε σε κόρνερ. Η τακτική των παικτών του Τζιάνι Ντε Μπιάσι έφερε… καρπούς στο 44ο λεπτό, όταν ο Σαντίκου με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ, εκμεταλλευόμενος και την κακή έξοδο του πορτιέρο της Ρουμανίας.

RomAlbaMesaGoal

Ίδιο… μοτίβο

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Οι Ρουμάνοι πίεζαν για το γκολ, ωστόσο, οι χώροι μπροστά από τον Μπερίσα ήταν ερμητικά κλειστοί. Η μόνη καλή στιγμή για τους παίκτες του Άνχελ Ιορντανέσκου ήρθε στο 76’ με το δοκάρι του Αντόνε, όμως, στην συνέχεια, η Αλβανία ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και μάλιστα ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες επικίνδυνες στιγμές, χωρίς να καταφέρει να φτάσει σε δεύτερο τέρμα.

Θυμηθείτε το γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1