Ουκρανία - Βόρεια Ιρλανδία 0-2: Τους έστειλαν σπίτι τους (videos)

Μία διαβασμένη και ηρωική Βόρεια Ιρλανδία νίκησε 2-0 την Ουκρανία και την άφησε εκτός από την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων - Μακόλεϊ στο 49' και Μακ Γκίνις στις καθυστερήσεις τα δύο γκολ των θριαμβευτών

Με σκόρερ τον 36χρονο Γκάρεθ ΜακΌλεϊ στο 49΄ και τον ΜακΓκιν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βόρεια Ιρλανδία νίκησε 2-0 την Ουκρανία στη Λιόν, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της στον Γ΄ όμιλο του EURO 2016 αλλά και συνολικά στην ιστορία των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Ετσι, οι Βρετανοί τρέφουν βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στους «16», ενώ η Ουκρανία έγινε η πρώτη ομάδα που ουσιαστικά αποκλείεται, μόλις έξι ημέρες μετά την έναρξη της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ μέτριο με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Παρόλα αυτά, ήταν σαφές πως το ματς ερχόταν πιο κοντά στα μέτρα της Βόρειας Ιρλανδίας, καθώς το ρίσκο του Ο'Νιλ απέδωσε. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Κάιλ Λάφερτι, έμεινε εκτός ενδεκάδας έτσι ώστε η ομάδα να αποκτήσει μεγαλύτερη κινητικότητα, ενώ σε συνδυασμό με άλλες αλλαγές, κατάφερε να γίνει πιο πιεστική στο κέντρο.

Στο 49΄ ο Νόργουντ έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Γκάρεθ ΜακΌλεϊ με εκπληκτική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο 36χρονος κεντρικός μπακ, πρωταγωνιστής και στην προκριματική φάση, έγραψε ιστορία ως ο πρώτος Βορειοϊρλανδός σκόρερ σε τελική φάση EURO.

Το ψιλόβροχο που έπεφτε στη Λιόν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης μετατράπηκε σε καταρρακτώδη βροχή και στη συνέχεια σε χαλάζι! Ο διαιτητής Πάβελ Κράλοβετς διέκοψε προσωρινά την αναμέτρηση στο 58΄ και το ματς άρχισε τρία λεπτά αργότερα με αρκετούς από τους παίκτες να έχουν αλλάξει φανέλες. Οι Ουκρανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο ΜακΓκόβερν ήταν σε καλή μέρα, ενώ ο Κοβαλένκο άστοχος όταν του δόθηκε η ευκαιρία να σουτάρει υπό καλές προϋποθέσεις στο 71΄ και το 77΄.

Οι Κονοπλιάνκα, Γιαρμολένκο έμειναν εγκλωβισμένοι στην υποδειγματική αμυντική λειτουργία των Βορειοϊρλανδών και μάταια προσπάθησαν να αλλάξουν τα δεδομένα χάρη -κυρίως- σε ατομικές ενέργειες. Οι «Norn Iron» κράτησαν σχετικά εύκολα έως το τέλος την ιστορική και με τον ΜακΓκιν να σκοράρει στο 90+6΄ σφράγισαν την πρώτη νίκη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και τώρα στοχεύουν στους «16»

Θυμηθείτε τη ζωντανή εξέλιξη του αγώνα Ουκρανία - Βορείου Ιρλανδίας από το Onsports.

Συλλυπητήρια από Ολυμπιακό και Εφές για τον θάνατο του πατέρα του Εργκίν Αταμάν
Ολυμπιακός – Προμηθέας 80-69: Επιστροφή στις νίκες στη Basket League πριν την Μπαρτσελόνα
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Ολυμπιακός θα δώσουν τις ίδιες ημέρες τα Game 3 και 4