Euro 2016 - 2ος όμιλος: Λυτρωτής ο Μπέιλ!

Μέχρι το 82ο λεπτό του αγώνα στο «ΓΣΠ» η Κύπρος έμοιαζε ικανή να κάνει την έκπληξη, υπολόγισε όμως χωρίς τον Γκάρεθ Μπέιλ.

Ο σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης έβγαλε τα... κάστανα από τη φωτιά και σκοράροντας στο 82’ έδωσε στην Ουαλία τη νίκη με 1-0, διατηρώντας τη στην κορυφή του 2ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2016!

Οι Ουαλοί πάντως συνεχίζουν να νιώθουν την... ανάσα του Βελγίου το οποίο με ανατροπή επικράτησε 3-1 της Βοσνίας στις Βρυξέλλες! Μόλις στο 15ο λεπτό ο Έντιν Τζέκο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως οι Βέλγοι αντέδρασαν άμεσα και ανέτρεψαν το σκορ πριν την ανάπαυλα χάρη στα τέρματα των Φελαϊνί (23’) και Ντε Μπρούινε (44’)! Στο 78’ το Βέλγιο κέρδισε πέναλτι και ο Αζάρ δεν αστόχησε, «σφραγίζοντας» τη νίκη της ομάδας του.

Καταιγιστικό ήταν το Ισραήλ και έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες στα προκριματικά επέστρεψε στα «τρίποντα», διαλύοντας 4-0 την Ανδόρα. Η ομάδα του Έλι Γκούτμαν «καθάρισε» το ματς στη Χάιφα από το πρώτο ημίχρονο, επιστρέφοντας στις νίκες με εμφατικό τρόπο. Στο 3’ ο Ζάχαβι «άνοιξε» το σκορ και στο 22’ ο Μπιτόν ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη. Οι Χεμέντ (26’ πεν.) και Νταμπούρ (38’) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Ισραηλινών.

Στις 6/9 η Ουαλία υποδέχεται το Ισραήλ, η Βοσνία φιλοξενεί την Ανδόρα και η Κύπρος αντιμετωπίζει το Βέλγιο στο «ΓΣΠ».

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50