Προκριματικά Euro 2016: Χατ-τρικ από Λεβαντόφσκι, Ρονάλντο - Στο… παιχνίδι η Ουγγαρία

Onfireο Πολωνός (Πολωνία-Γεωργία 4-0) και ο Πορτογάλος (Αρμενία-Πορτογαλία 2-3), «χτυπούν» απευθείας πρόκριση οι Ούγγροι

Μέχρι το 89ο λεπτό του αγώνα στη Βαρσοβία η Πολωνία δυσκολευόταν απέναντι στη Γεωργία, όντας μπροστά στο σκορ με τέρμα του Μίλικ από το 62’ και τους Γεωργιανούς να έχουν δοκάρι στο 88’. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ σε τέσσερα λεπτά (89’, 90+2’, 90+3’) και μετέτρεψε σε πάρτι τη νίκη των Πολωνών που παρέμειναν στην κορυφή του 4ου γκρουπ των προκριματικών.

Στο… κόλπο της πρόκρισης παρέμεινε η Σκωτία καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 από το ΕΪΡΕ στο Δουβλίνο. Ο Γουόλτερς στο 38ο λεπτό του ματς έδωσε προβάδισμα στους Ιρλανδούς όμως ένα αυτογκόλ του Ο’ Σέι στο 47’ ήταν αρκετό ώστε οι Σκωτσέζοι να… δραπετεύσουν από το ΕΪΡΕ και να φτάσουν τους 11 βαθμούς, παραμένοντας στην 3η θέση του 4ου ομίλου.

Πιέζει η Ουγγαρία

Στο πρώτο ματς της ημέρας για τον 6ο όμιλο –στον οποίο βρίσκεται η Ελλάδα- η Ουγγαρία ήταν η μεγάλη κερδισμένη, δραπετεύοντας από το Ελσίνκι με το 1-0 επί της Φινλανδίας! Τη διαφορά στο ματς έκανε ο Στίμπερ ο οποίος στο 82’ με έναν «κεραυνό» δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Χράντετσκι και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στους Ούγγρους.

Αρμενία-Ρονάλντο… διπλό

Μόνος του έπαιξε την Αρμενία ο Κριστιάνο Ρονάλντο καθώς με χατ-τρικ του σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης η Πορτογαλία επικράτησε 3-2 στο Γερεβάν. Οι Αρμένιοι ήταν αυτοί που έδωσαν άγρια ομορφιά στο ματς από νωρίς, καθώς έπιασαν από τον… λαιμό τους Πορτογάλους και ο Πιτσέλι στο 14ο λεπτό έκανε το 1-0 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ!

Ωστόσο, οι Ίβηρες αντέδρασαν άμεσα και κέρδισαν πέναλτι στο 28’ το οποίο ο Ρονάλντο μετέτρεψε σε γκολ στο 29’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο σούπερ σταρ της Ρεάλ ανέλαβε να «καθαρίσει» μόνος το ματς και στο 55’ έκανε το 2-1 πριν ολοκληρώσει τελικά το χατ-τρικ του στο 58’. Η Αρμενία βρήκε τρόπο να αντιδράσει και μείωσε στο 72’ με τον Εμκογιάν αλλά δεν ισοφάρισε και οι Πορτογάλοι παρέμειναν στην κορυφή του 9ου ομίλου.

Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!
Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ το Game 1 των playoffs - Το πρόγραμμα